A Humán papillomavírus (HPV)

A Humán papillomavírus (rövidítve HPV, vagy más néven emberi papillomavírus) egy DNS-víruscsoport, mely szexuális kontaktus útján terjed és daganatos elváltozásokat okozhat a bőrön és a nyálkahártyával fedett testrégiókban.

Mára már több mint 170 különböző humán papillomavírus típust azonosítottak.

A HPV igen gyakran előforduló vírus. Az egész világot tekintve, a HPV az egyik legelterjedtebb szexuális úton terjedő vírus; a világ lakosságának 80%-a (5-ből 4 ember) a vírus valamely fajtájával megfertőződik életében legalább egyszer. A fertőzés továbbadása mindig hám-hám kontaktus révén következik be, ami ellen a kondomhasználat sem nyújt 100%-os védelmet.

Mivel a HPV-fertőzések döntő része spontán megszűnik, a legtöbb ember nem is tudja, hogy fertőzött volt.

A HPV 6-os és 11-es típusok szinte kivétel nélkül jóindulatú hámelváltozásokat okoznak szemölcsök (condyloma acuminatum) formájában. Ezért ezek, mint „low risk” HPV-típusok említendők.

Más HPV-típusok (HPV 16-, 18-, 31-, 33-, 45-, 52-, 58-as típusok) ugyanakkor onkogén hatás kifejezésére képesek. Ezek a carcinogén, „high risk” típusok, amelyek invaziv rákká progrediáló elváltozásokat okozhatnak a méhnyakon, a hüvelyfali és a szeméremajkak hámjában. Ezen kívül érintett lehet még a végbélnyílás, a száj és torok, illetve a pénisz is.

A HPV-fertőzések legnagyobb része nem okoz tüneteket, a nyálkahártya fertőzései sokszor látensek, panaszokat hosszabb vírushordozás esetén sem okoznak és csak DNS-tesztekkel azonosítható a HPV egy vagy több típusának jelenléte.

Jelenleg a HPV teszt még nem része a hazai szűrővizsgálati protokollnak a szűrés első vonalában. A citológiai szűrést akkor egészítjük ki a HPV-teszttel állami finanszírozásban, ha a citológiai lelet pozitív. Ha valakinek negatív lelete van, de mégis szeretne megbizonyosodni arról, hogy jelen van-e a szervezetében a HPV, azt önköltségesen teheti meg.

A bejegyzés szövegét Dr. Csordás Krisztina nőgyógyász szakorvos írta.

Felhasznált irodalom:

1) A méhnyakrák és megelőző állapotainak patológiája, dr Fónyad László (A nőgyógyászat kézikönyve, 2016)

2) Humán papillomavirus (HPV). Védőoltások. Dr Hernádi Zoltán (A nőgyógyászat kézikönyve, 2016)

3) A nőgyógyászati daganatok epidemiológiája, kockázati tényezői és a szűrés lehetőségei, dr Bodoky György (A nőgyógyászat kézikönyve, 2016)

4) Nemzetközi oltóközpont (oltokozpont.hu/hu/oltas/20/hpv)

Kapcsolódó szakterületek

Árváltozás

2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!

myCSIMBORASSZÓ - Kezünkben az egészség

A myCsimborasszó alkalmazással minden egyszerűvé válik. Bízza rá magát, bízza ránk magát!