A diabetológia az orvostudomány azon szakterülete, amely a cukorbetegséggel (diabetes) foglalkozik. A diabetológus szakorvos segítséget nyújt a betegség diagnosztizálásában, kezeli és gondozza a cukorbetegeket, valamint szakorvosi tanácsadást biztosít a cukorbetegség megelőzésével, kezelésével és életmódbeli változtatásokkal kapcsolatban. Figyelemmel kíséri a cukorbetegek állapotát és szükség esetén módosítja a kezelési tervet.
A diabetológiai kezelésben fontos szerepet játszik az életmód szükség szerinti változtatása, mivel a cukorbetegség többek között az életmód és a táplálkozás szokásaival is összefügg. Az időben felismert és kezelt cukorbetegség lehetővé teszi a megfelelő kezelés és gondozás megkezdését, ami javíthatja az egészségi állapotot, csökkentheti a szövődmények kialakulásának kockázatát és javíthatja az életminőséget.
Nincs eredmény.
Az orvos az általános egészségi állapotról, korábbi és jelenlegi egészségügyi problémákról, tünetekről, az életmódról és az egészségügyi előzményekről kérdezi a pácienst. Ezáltal fontos információkat kaphat az étrendről, fizikai aktivitásról, stresszszintjéről és más olyan tényezőkről is, amelyek hatással lehetnek a cukorbetegségre.
Az orvos megvizsgálja a beteg általános állapotát, megméri a vérnyomást, ellenőrzi a szív- és tüdőműködést, valamint a végtagok érzékenységét és reflexeit. Megvizsgálja a bőrt, a szájüreget, a végtagokat és más testrészeket is, különös tekintettel az esetleges cukorbetegségre utaló jelekre.
A vércukor szintjének mérése a diagnózis megerősítéséhez és a cukorbetegség típusának meghatározásához fontos. A vérvételre sor kerülhet a beteg ujjából vagy vénájából, majd a további laboratóriumi eredmények alapján az orvos értékeli a vércukorszintet.
Az orvos további laboratóriumi teszteket is kérhet, jellemzően A1c tesztet, amely a vércukorszint átlagos szintjét méri az előző 2-3 hónapban, továbbá vesefunkciós teszteket, lipidprofil vizsgálatokat, gyulladásos markereket, amelyek segíthetnek a cukorbetegség állapotának és szövődményeinek értékelésében.
A cukorbetegségnek több típusa létezik: 1-es típus, 2-es típus, illetve terhességi cukorbetegség. Az orvos a vizsgálat során felvett anamnézis és az egyéb szükséges kiegészítő vizsgálatok alapján fogja megállapítani, hogy milyen típusú cukorbetegség áll fenn.
Az életmód változtatások az étrend, a testmozgás és az életmódbeli szokások terén lehetnek szükségesek. Az orvos részletes tájékoztatást nyújt az egészséges étkezésről, a rendszeres testmozgásról és más életmódbeli változtatásokról, amelyek segíthetnek a cukorbetegség kezelésében. Sokat segíthet, ha dietetikus szakember is segít.
Az orvos a cukorbetegség típusától, súlyosságától és az egyéni egészségi állapottól függően előírhat vényköteles gyógyszereket vagy inzulin kezelést. A gyógyszerek vagy az inzulin a vércukorszint csökkentésére, az inzulinrezisztencia vagy más cukorbetegséggel kapcsolatos problémák kezelésére szolgálnak.
Az ellenőrzési gyakoriság a cukorbetegség típusától, a kezelés típusától és a beteg egyéni állapotától függ. Az orvos javasolni fogja az optimális vércukorszint-ellenőrzési gyakoriságot, beleértve az otthoni vércukormérést és az orvosi viziteken történő ellenőrzéseket is.
Kapcsolódó szakmai tartalmak
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
No results found.
No results found.
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!