Az epehólyag eltávolítása történhet nyitott műtéttel (hasi feltárás) vagy laparoscopos úton. Mi elsősorban laparoscopos műtétet végzünk, mely során a sebész először felfújja a hasüreget szén-dioxiddal, majd egy speciális kamera és optika segítségével egy monitoron látja a hasüreg belsejét. További általában 3 nyíláson keresztül bevezetett eszközök segítségével kipreparálja az epehólyagot, és a nyílások egyikén keresztül eltávolítja. A laparoscopos megoldás minden esetben csak terv, amelynek sikere az adott műtéti helyzettől függ. A sebész bármikor dönthet a nyitott műtétre történő áttérésről. Nyitott műtét során a jobb bordaív alatt ejtett kb. 10-15 cm-es metszésen keresztül távolítjuk el az epehólyagot. Előfordulhat, hogy röntgenvizsgálatot végzünk műtét alatt epeúti kövek vagy egyéb képletek biztonságos felismerése érdekében. Epeúti kövesség esetében gyakran kerül sor nyitott műtétre. A műtét végén a nyílásokat/sebet varratokkal zárjuk, és általában bent hagyunk egy vékony puha műanyagcsövet (draint) a műtéti sebek egyikében, amit a műtét másnapján eltávolítunk.
Bár minden műtét során előfordulhatnak komplikációk, az epehólyag eltávolítás szövődményei ritkák (3-5%). Lehetséges szövődmények vérzés, környező szervek/képletek sérülése, bélsérülés, epeút sérülés, hashártyagyulladás, hasi tályog kialakulása, epegyülem, fertőzés és láz, sérv későbbi kialakulása a metszés hegében, altatási problémák, tüdőgyulladás /halál. A szövődmények ellátása gyakran további műtét(ek)et igényelhet. Súlyos, nem szűnő hasi fájdalom, vérzés, állandó láz vagy hidegrázás, állandó hányinger illetve hányás, állandó légzési panaszok, sárgaság, fokozódó (gennyes) sebváladékozás, seb környékén észlelt gyulladás esetén feltétlenül konzultáljon orvosával!
A műtét után előforduló sárgaság oka lehet apró epehólyagkőnek az epeutakba jutása, mely endoscopos kőeltávolítást tesz szükségessé, ennek kivitelezhetetlensége esetén újabb műtét szükséges.
Minden műtéti beavatkozás után megnő a vérrögképződés veszélye (thrombosis, embolia), melyet bőr alá adott kis molekulasúlyú Heparin adásával csökkentünk.
Az epehólyag kövesség komoly panaszokat tud okozni, gátolja az epehólyag szabályos mozgását, epegörcsöt, ill. epehólyag gyulladást alakíthat ki. A kezeletlen epehólyag gyulladás életveszélyes epehólyag átfúródást hoz, az egész szervezetet érintő fertőzéshez vezethet. Amennyiben az epekő az eputakba jut, és ott elakad, sárgaságot, ill. hasnyálmirigy gyulladást okozhat. Az évtizedeken át fennálló epekövesség ismétlődő gyulladáshoz és epehólyagrák kialakulásához vezethet. A tüneteket nem okozó epehólyag kövesség is műtéti javallatot képez, tekintettel a lehetséges kockázatokra és szövődményekre.
A laparoscopos és a nyitott módon történő epehólyag eltávolításnak egyéb alternatívája nincs.
A műtétet követően számolni kell némi fájdalommal (vénásan adott fájdalomcsillapítóval csökkentjük), átmenetileg hányinger, hányás is előfordul. A műtét után pár órával a hányinger intenzitásától függően a folyadék fogyasztása már engedélyezett. A műtét másnapján a szigorú epekímélő diéta megkezdhető, amit javasolt legalább egy hónapig folytatni, majd fokozatosan vissza lehet térni a zsírosabb, fűszeresebb ételekhez. Szövődménymentes esetben a beteg a műtét utáni napon távozhat otthonába. Laparoscopos műtétet követően pár napon belül végezheti a beteg korábbi szokásos tevékenységeit.
Minden műtéti beavatkozáshoz a műtétet végző szakorvos indikációja, más néven beutalója szükséges. Esetünkben az előzetes vizsgálatra három szakorvos által van lehetőség: Dr. Jáger László, Dr. Méhes Richárd, Dr. Zarka Gyula.
A Csimborasszó Egészségügyi Központ esetmenedzserei felveszik a kapcsolatot a pácienssel és egyeztetnek az előzményvizsgálatok (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció) időpontjáról. Ekkor kerül meghatározásra a beavatkozás időpontja is és van lehetőség feltenni kérdéseket a szervezéssel kapcsolatban. Az altatással kapcsolatos kérdéseket az aneszteziológiai konzultáción szakorvosunk válaszolja meg!
A műtétre minden esetben előre egyeztetett időpontban kell érkezni! A recepción a szükséges dokumentumok aláírását követően a fizetésre kerül sor. Ezt követően az esetmenedzser bemutatja a műtéti részleget, a betegszobát. Az előkészítéssel kapcsolatban a műtétet végző orvos és/vagy a nővér segít. Mindig mindent időben jeleznek! Amíg a szakemberek nem kérnek semmit, addig egy a feladat: kényelembe helyezni magát mindenkinek. :)
Az egynapos sebészeti árlistában található árak tájékoztató jellegűek, standard esetben tartalmazzák az előzményvizsgálatokat (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció, epeműtét esetén dietetikus általi étkezési tanácsadás, fül-orr-gégészeti beavatkozás esetén hallásvizsgálat, emlőplasztika esetében emlő ultrahang), magát a műtétet, szükség esetén az egynapos szállást és étkezést, valamint a műtét utáni kontrollt és varratszedést is.
Kérdése merült fel az egynapos sebészeti beavatkozásainkkal kapcsolatban? Keressen minket bizalommal a központi telefonszámon, vagy igényeljen visszahívást a lenti űrlap kitöltésével!
Egynapos sebészethez kapcsolódó szakterületek
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!