Mit, miért, hogyan?

A beavatkozás elnevezése

Jobb/bal/kétoldali lágyéksérv laparoszkópos műtéti megoldása, szükség esetén „nyitott” műtétté alakítva, szövetbarát háló beültetéssel (Hernioplastica inguinalis laparoscopica l.d./l.s./bilat.)

A beavatkozás elvégzésének indikációja

Panaszokat okozó jobb/bal/kétoldali lágyéksérv.

A tervezett kezelés leírása

A műtét általános érzéstelenítésben végezhető. A bőrköldök felett metszést ejtünk, majd a hasüreget szén-dioxiddal töltjük. A kamera trokárját bevezetjük, majd a jobb és bal alhas területére is 1-1 munkatrokárt helyezünk. A hasüreg tájékozódó áttekintését követően a sérvtartalmat a sérvkapuból eltávolítjuk, majd a fali hashártyát behasítva a sérvtömlőt felszabadítjuk, a sérvnyílásból „visszahúzzuk”. A vérzést csillapítjuk és a megfelelő helyre minimum 9×14 cm-es polypropilén hálót helyezünk, melyet kapcsokkal rögzítünk. Zárjuk a hashártyát. A műtéti sebeket öltésekkel látjuk el.

A műtétet hagyományos úton folytatjuk (konverzió), amennyiben a laparoszkópos műtéti tér anatómiai, technikai okokból kifolyólag nem alakítható ki, a szövetbarát háló megfelelő elhelyezése nem megoldható, vagy olyan, a műtét során fellépő szövődményt észlelünk, mely laparoszkóppal biztonsággal nem ellátható. A bemetszés lehetséges helyét a konverzióhoz vezető ok határozza meg. Leggyakrabban a sérvnek megfelelő oldalon ferde lágyéktáji feltárást választunk. Konverziót követően a sérv ellátásának sebész technikai megoldását (1. sérvkapu zárása feszülő varratokkal, háló beültetés nélkül, 2. sérvkapu zárása feszülésmentesen, hálóimplantációval) minden esetben a konverzióhoz vezető ok határozza meg. Nem ültethető be fertőzés forrás esetén.

A tervezett beavatkozás és gyógymód célja

A hasfal integritásának helyreállítása és a fizikai terhelhetőség visszanyerése, esetenként a munkaképesség megőrzése, illetve az 5. pontban részletezett következmények elkerülése.

A tervezett beavatkozás kockázata, várható következményei és szövődményei

A legnagyobb gondossággal kivitelezett korszerű sebészi beavatkozások során is felléphetnek szövődmények. Ezek egy része könnyen kezelhető, a beteg teljes felépülését nem akadályozza. Kis hányada a szövődményeknek súlyos, esetenként újabb műtétet is igényelhet vagy akár a beteg életét veszélyeztetheti.

Kedvezőtlen körülmények esetén az alábbi szövődmények fordulhatnak elő:

  • vérzés: A műtétek során minden esetben alapos vérzéscsillapítást végzünk, ennek ellenére néha előfordul utóvérzés. Ez lehet bőr alatti, hasfali vagy hasüregi vérömleny (haematoma). Az esetek egy részében a fizikális vizsgálat utal vérzésre, máskor a hasüregi műanyag cső (drén) vezeti ki a vért vagy egyéb jelek utalnak rá. Egyes esetekben a vérzés spontán megszűnik vagy gyógyszeresen kezelhető. Ritkán vérkészítmény adására vagy akár műtéti vérzéscsillapításra is sor kerülhet.
  • sebfertőzés,  sebgennyedés:  a  steril  műtéti  körülmények  ellenére  előfordulhat  sebfertőzés,
  • sebgennyedés. Szükséges lehet gyógyszeres kezelésre, sebészi feltárásra. A sebgennyedés növeli a sebszétválás, illetve a későbbi sérvképződés kockázatát.
  • sérv kiújulása (korai-, késői),
  • a beültetett háló fertőződése és kilökődése,
  • ritkán a lágyéktájon jelentkező idült fájdalom jelentkezhet, amit a terület idegeinek a hegszövetbe épülése okozhat. Ez szükségessé tehet akár újabb műtétet (az idegek felszabadítását).
  • operált oldali alsó végtagi verőér és comb véna sérülés, melyeknek ellátása érsebészeti beavatkozást igényelhet. Szélsőséges esetekben akár az érintett végtag elvesztését is eredményezheti.
  • férfi páciensek esetében az operált oldali mellékhere gyulladása, heretáji diszkomfort, illetve az operált oldali herét ellátó artéria, véna és az ondó vezeték sérülése, mely az érintett oldali here sorvadásához, elhalásához és sterilitáshoz is vezethet.
  • vérrögösödés (trombózis): a műtéti trauma, a tartós fekvés és más rizikótényezők miatt főleg az alsó végtag vénáiban vérrög képződhet. A vérrög leszakadása és elsodródása során más szervben, mint pl. a tüdőben megakadhat és kisebb-nagyobb ereket elzárva embóliát okozhat. Ezen szövődmények megelőzésére kismolekulájú heparint adunk bőr alá, a műtét körüli és utáni időszakban. A heparin növeli a vérzés kockázatát.
  • a különböző kanülök, tartós fekvés, tartós antibiotikum kezelés, katéterek, különböző szervek gyulladását, fertőződését okozhatják: vénagyulladás (phlebitis), vizeletfertőzés, vérmérgezés, tüdőgyulladás kóros baktériumok túlszaporodása a vastagbélben stb.
  • általános szövődmények: Minden sebészi beavatkozás során kialakulhat keringési-, légzési elégtelenség, agy-, szív-, máj-, veseműködési zavar.

Tájékoztatjuk, hogy a legnagyobb gondosság mellett is, bizonyos körülmények között előfordulhat idegentest véletlen visszahagyása. A műtéti szövődmények extrém esetben súlyos, tartós egészségkárosodáshoz, esetenként halálhoz is vezethetnek!

Alternatívák ismertetése

A sérv csak műtéttel gyógyítható meg, de a beavatkozás csak a sérv kizáródása esetén feltétlenül szükséges. A hagyományos („nyitott”) és a különböző laparoszkópos technikák egymás alternatívái lehetnek. Sérvműtét végezhető háló beültetés nélkül is, ebben az esetben a kiújulás veszélye valamivel nagyobb.

A tervezett beavatkozás elhagyásának várható következménye

A sérv növekedése, az ezzel járó fájdalom és deformitás az életminőséget és munkaképességet rontja. A sérv kizáródása és a sérvtartalom következményes elhalása bélelzáródáshoz,  hashártya gyulladáshoz, a bél átfúródásához, halálhoz vezethet.

A siker valószínűsége és a siker jelentésének értelmezése

A beavatkozás sikeresnek tekinthető, amennyiben a beteg sérv által okozott panaszai megszűnnek, fizikai terhelhetőségét visszanyeri és nem jelentkezik korai vagy késői sérv kiújulás. Az irodalmi adatok alapján háló beültetés mellett lágyéksérv kiújulás 1,5-3%-ban fordul elő, háló beültetés nélkül elérheti a 13%-ot is.

A felépülés alatt várható fontosabb problémák, gyógyulás időtartalma

A beavatkozást követően 1 hétig fizikai kímélet szükséges. Kerülendő a hasizmok fokozott igénybevétele, a hirtelen mozdulatok, amelyek a beültetett háló elmozdulását eredményezhetik és sérv kiújuláshoz vezethetnek. A kis molekulasúlyú heparin és fájdalomcsillapító alkalmazása az operáló sebész utasítása szerint történik. Sebváladékozás, bőrpír, láz esetén az operáló sebész értesítendő!

Szakembereink

Az ellátás folyamata a Csimborasszóban

Az egynapos sebészeti árlistában található árak tájékoztató jellegűek, standard esetben tartalmazzák az előzményvizsgálatokat (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció, epeműtét esetén dietetikus általi étkezési tanácsadás, fül-orr-gégészeti beavatkozás esetén hallásvizsgálat, emlőplasztika esetében emlő ultrahang), magát a műtétet, szükség esetén az egynapos szállást és étkezést, valamint a műtét utáni kontrollt és varratszedést is.

Gyakori kérdések

Bővebb tájékoztatásért keressen minket bizalommal!

Kérdése merült fel az egynapos sebészeti beavatkozásainkkal kapcsolatban? Keressen minket bizalommal a központi telefonszámon, vagy igényeljen visszahívást a lenti űrlap kitöltésével!

További műtétek

Egynapos sebészethez kapcsolódó szakterületek

Visszahívás igénylés

Árváltozás

2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!

myCSIMBORASSZÓ - Kezünkben az egészség

A myCsimborasszó alkalmazással minden egyszerűvé válik. Bízza rá magát, bízza ránk magát!