A naptejeket napozás előtt 15-30 perccel kell felkenni, két óránként pedig újra kenni, különösen vízben tartózkodás és erős izzadás esetén. Vízi sportok esetén érdemes UV védelmet biztosító speciális ruházatot viselni, ezek kényelmesen viselhetőek és megfelelő védelmet biztosítanak akkor is, ha átáztak, szemben pl. egy egyszerű pamutpólóval.
Érdemes megjegyezni, hogy nem csak akkor éri a napsugárzás a bőrünket, amikor a vízparton napozunk augusztusban, hanem a fényvédelemre akkor is gondolni kell, ha például egy grillpartin veszünk részt mondjuk a májusi erős napsütésben. Férfiaknál külön figyelmet kell fordítani arra is, hogy kopaszodás, vagy rövidre nyírt haj esetén a hajas fejbőr is külön fényvédelmet igényel. Ugyanez érvényes hölgyekre is megritkult hajzat esetén. Ezeken a területeken jól alkalmazhatóak a naptejek helyett a napvédő sprayk. Igen gyakran elmarad a fülkagylók bekenése is, ezeket a területek is erős UV terhelésnek vannak kitéve, érdemes gondolni rá.
Megjelentek a piacon az akár 100-as UV védelmet biztosító naptejek, melyek hatékonysága a hám eredetű bőrdaganatok kialakulásának megelőzésében klinikai vizsgálatokkal igazolt. Ezek a készítmények orvostechnikai eszköznek minősülnek.
A tavalyi évből megmaradt naptej használata nem javasolt, a megbontott csomagolás miatt bizonytalan, hogy a készítményben lévő komponensek biztosítani tudják-e még a megfelelő fényvédő hatást az adott UV tartományban. Ha az előző évi nyaralásról maradt naptejünk, az inkább arra utal, hogy nem használtunk belőle elegendő mennyiséget.
Bőrrákszűrésen évente egy alkalommal érdemes részt venni évszaktól függetlenül.
Bár a média sugallatára leginkább a nyári időszakban jelentkeznek a betegek vizsgálatra, a vizsgálat egész évben elvégezhető. Természetesen, ha változást, szabálytalan anyajegyet észlelünk, korábbi vizsgálat javasolt. Szintén fontos szabály, hogy egy hónapon belül nem gyógyuló seb esetén is forduljunk bőrgyógyászhoz, ez jellemzően az úgynevezett non-melanoma típusú bőrdaganatok kialakulásának jele lehet.
Enyhe leégés esetén nyugtató hidratáló krémek alkalmazása elegendő. Súlyosabb, kiterjedt napégés, esetleg másodfokú égés (ami már hólyagképződéssel jár) esetén érdemes bőrgyógyászhoz fordulni. A legfontosabb azonban a megelőzés, a leégés a bőrrák kialakulásának egyik fontos és megelőzhető rizikófaktora. Különösen fontos a leégések megelőzése gyerekkorban.



A cikket Dr. Bali Gábor írta.