A kissé „elfeledett”, de annál fontosabb szakterület: nefrológia

Dr. Boulellou Hocine nefrológus szakorvos a nyár során csatlakozott a Csimborasszó Egészségügyi Központ kiváló szakemberei közé. Egy rövid beszélgetésre invitáltuk, hogy bemutassa nekünk szakmai hátterét, a vesebetegségekkel kapcsolatos szakértelmét, valamint megtudjuk, hogyan tudja segíteni pácienseit az egészségmegőrzésben és gyógyulásban.


Sok orvos érdeklődik több szakterület iránt. Mi volt az a pillanat vagy élmény, ami a nefrológia felé terelte az Ön pályáját?

Az egyetem alatt fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy érdekelnek a vesebetegségek, mivel kissé „elfeledett” szakterületnek éreztem. Másrészről a krónikus vesebetegségek komplexitása és etiológiai tényezői szintén felkeltették az érdeklődésemet a téma iránt.

A vesebetegségek sajnos egyre gyakoribbak a mai társadalomban. Milyen betegségekkel keresik fel Önt leggyakrabban a páciensek?

A szinte már népbetegségnek is mondható krónikus vesebetegség a leggyakoribb, amivel felkeresik a rendelésemet; ennek szinte az összes stádiuma, de legfőképp a közepes-súlyos vesekárosodott betegek száma a legtöbb. Ezen túl a hypertoniás, diabétesszel társult vesebetegek, valamint a polycystás, és húgyúti fertőzéssel, vesekövességgel élő páciensek is gyakoriak.

Sokan nem tudják, hogy a vesebetegségek sokáig tünetmentesek maradhatnak. Miért érdemes rendszeresen ellenőriztetni a veseműködést, és milyen tünetekre kell figyelni?

Gyakorlatilag a vese nem fáj. Legtöbbször csak az utolsó előtti stádiumban jelentkeznek tünetek. Vesekövesség, vesemedence gyulladás, vagy húgyúti gyulladások, vesetumor jelentkezhetnek fájdalommal, véres vizelettel, lázzal, de a krónikus vesekárosodás sajnos sokáig tünetmentes marad.

Évente egy nagylabor, amiben vesefunkció, vérkép, vizelet üledék vizsgálat van szinte minden felnőttnek ajánlható, a korai stádiumban felfedezett vesekárosodás felismerése céljából. Emellett fontos a vérnyomás és vércukor kontrollja is, hiszen ez a két leggyakoribb kóroki tényező a korai vesekárosodás kialakulásában.

Említettem, hogy a tünetek szinte a legvégén jelentkeznek, hiszen a szervezet sokáig képes „kompenzálni”. Vesetájéki fájdalom, véres vizelet, láz mindenképpen akut panaszt is jelezhet, de az emelkedett vérnyomás, a vizenyősödés, fulladás, vizelet megkevesbedése, fáradékonyság, étvágytalanság, fogyás is lehet a rosszul működő vesék tünete.

Mik azok a diagnosztikai módszerek, amelyeket itt a Csimborasszóban használ a vesebetegségek felismerésére és kezelésére?

Legelső a labor, amiben pontosítani tudjuk a vesék funkcionalitását, az esetlegesen károsodott veseműködés igazolását. Ehhez társul egy vizelet vizsgálat, melyben a kóros üledék leletet vizsgáljuk; ilyen a fehérje, a vér, baktérium, esetleg vesekövesség kimutatása.

Elengedhetetlen legalább egy hasi ultrahang a vesék pontos méretének, vesekéreg vastagságának meghatározása, az esetleges húgyvezető rendszer kóros állapotainak a kizárása, melyek „visszafelé” hatva is tönkretehetik a vesék működését.

Sok vesebeteg számára az életmódváltás is kulcsfontosságú lehet. Mit tanácsol azoknak, akik szeretnék megelőzni a vesebetegségeket?

Nagyon fontos a vesékre ható káros tényezők minimális szintre csökkentése.

  1. Emiatt elengedhetetlen a vérnyomás és vércukor kontrollja.
  2. Nagyon fontos a túlzásba vitt úgynevezett nem-szteroid fájdalomcsillapítók szedésének minimalizálása.
  3. A napi megfelelő folyadékbevitel elengedhetetlen a vesék normális működéséhez.
  4. A magyar konyha tradicionálisan „túlsózott”, a nagy mennyiségű sóbevitel árthat a veséknek.
  5. Fontos a fehérjék, húsok fogyasztása az esszenciális aminosavak bevitele miatt, azonban itt is igaz a mérsékletesség, hiszen a nagy mennyiségű fehérjebevitel úgyszintén károsítja a veséket.

Mit gondol, mi a legfontosabb egy orvos-páciens kapcsolatban, különösen a hosszú távú kezelések során?

Szeretném, hogy a hozzám ellátogató páciensek korrekt véleményt kaphassanak a meglévő vesebetegségükről, a lehetőség szerinti legoptimálisabb kezelési lehetőségekről, a vesefunkciójuk minél hosszabb ideig történő megőrzésével.

A megfelelő kommunikáció elengedhetetlen. A beteg minden információt osszon meg a kezelőorvosával, hogy az minél több kóroki tényezőt felismerjen. Az orvosnak pedig érthető módon kell elmondani a páciensének, hogy ezek alapján mit tehet a vesefunkciójának megőrzése céljából. A folyamatos ellenőrzés 3-6 havonta nélkülözhetetlen! Semmi sem állandó, a rizikófaktorok folyamatosan változhatnak.

Dr. Boulellou Hocine szerdánként rendel a Csimborasszó Egészségügyi Központban. Ha bármilyen kérdése van a vesebetegségekkel kapcsolatban, vagy szeretné megelőzni a problémákat, foglaljon időpontot, és tegye meg az első lépést az egészsége megőrzése érdekében!

Kapcsolódó szakterületek

[wd_asp id=1]

Árváltozás

2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!

myCSIMBORASSZÓ - Kezünkben az egészség

A myCsimborasszó alkalmazással minden egyszerűvé válik. Bízza rá magát, bízza ránk magát!