Mit, miért, hogyan?

A tervezett kezelés leírása, beavatkozás elnevezése, beavatkozás indikációja

A beavatkozást vezetéses (plexus) érzéstelenítésben vagy altatásban végezzük. A műtéti vérzések megelőzése céljából minden esetben úgynevezett vértelenítő mandzsettát alkalmazunk. Cubitalis alagút szindróma műtéti ellátásakor az ulnaris ideg csontos alapú lágyrésszel fedett csatornáját a könyök belső szélén hasítjuk be. Az ideg feszülése esetén az ideget a csontos csatornából előemelve a könyök elülső felére, lágyrészekkel fedett csatornába áthelyezzük. Carpalis alagút szindróma műtéti ellátásakor a csukló tenyéri felszínén ejtett bőrmetszésből a haránt csuklótáji bőnyét hasítjuk be és emellett a medianus ideget szabadítjuk fel (az ideget leszorító környező lágyrészek szorításából). Guyon alagút szindróma esetén szintén a csukló tenyéri felszínén ejtett bőrmetszésből az ulnaris ideg saját csatornájának falát hasítjuk be és ezen ideget szabadítjuk fel a leszorításaiból. Mindezen műtétek végeztével a vértelenítő mandzsetta leengedése után gondos vérzéscsillapítást végzünk, majd a vér kivezetése céljából kifolyó csöveket helyezünk be. Bőrvarrat.

Elnevezés

Felső végtagi idegek (nervus medianus, nervus ulnaris, nervus radialis) leszorításának oldása, az ideg felszabadítása. A könyöktájon ún. „Cubitalis alagút szindróma”, mely az ulnaris ideget, csuklótájon ún. „Carpalis alagút szindróma”, a medianus ideget és „Guyon alagút szindróma”, mely az ulnaris ideget érinti.

Az eljárás indikációja

Felső végtagi zsibbadásos, ill. funkciózavarokat és időnként fájdalmat okozó idegleszorítások, más szóval alagutak. A diagnosztika során a legtöbb esetben szükséges úgynevezett ENG vizsgálat elvégzése (perifériás ingervezetési sebességmérés), mely során az idegleszorítás pontos helyét és mértékét is meg lehet határozni. A kéz idővel munkavégzésre alkalmatlanná, „ügyetlenné” válik. Az érzéketlenség folytán a beteg gyakran másodlagos sérüléseket (pl. égés) szenvedhet el.

A tervezett beavatkozás és gyógymód célja

A műtét célja az ideg felszabadítása által az ingerületvezetés helyreállítása a perifériás idegnyúlványokban. A felszabadító műtétek után bizonyos idő elteltével az érzés és a motoros funkció is visszatérhet.

Alternatívák ismertetése

Fájdalomcsillapító, lokálisan adott szteroid+fájdalomcsillapító injekció adása, fizioterápia, gyógytorna, gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedése, reumatológiai és gyógyfürdő kezelés az ún. konzervatív (nem műtéti) kezelési lehetőségek. Ezen eljárásoktól az esetek túlnyomó többségében csak átmeneti javulás várható.

A tervezett beavatkozás elhagyásának várható következménye

Amennyiben műtéti ellátást igénylő stádiumú alagút szindróma esetében a műtéttől eltekintünk, a beteg érzészavara véglegessé válhat. Ez a kezet idővel munkavégzésre alkalmatlanná, „ügyetlenné” teszi. Az érzéketlenség folytán a beteg gyakran másodlagos sérüléseket (pl. égés) szenvedhet el. A motoros funkció kiesése miatt a kéz idegellátásának megfelelő területen az ujjak működésképtelenné válnak (pl. a hüvelykujj szembefordításának képtelensége, – „medianus ideg”, a IV-V. ujj normális funkciójának kiesése, – „ulnaris ideg”). Amennyiben a későbbiekben mégis sor kerül a műtétre, a gyógyulás esélyei egyre kisebbek, főleg a motoros funkciók visszatérése nem várható az időközben kialakuló inaktivitási izomsorvadás miatt.

A siker valószínűsége és a siker jelentésének értelmezése

A siker valószínűsége a leszorítás idejétől, illetve az elváltozás súlyosságától is függ. A kezdeti stádiumban elvégzett műtétek esetében a beavatkozás 90%-ban jelentősen javítja a funkciót és csökkenti vagy megszünteti a fájdalmat. 10%-ban nem javul a beteg állapota. Elhanyagolt esetekben, amikor már maradandó teljes idegkárosodás mutatható ki, a teljes gyógyulás esélyei arányos mértékben csökkennek.

A felépülés alatt várható fontosabb problémák, gyógyulás időtartama

A műtétet követően nyomókötést teszünk a műtéti területre. A beavatkozás helyétől függően a csuklót vagy a könyököt mintegy 2 hétre nyugalomba helyezzük (könyöktáji műtét esetén karfelkötés, súlyosabb esetben gipszrögzítés igénybevételével). A varratszedést 10-12 nap után végezzük. Ezt gyógytorna kezelés követi. A várható intézményi  tartózkodás ideje maximum 1 nap. Tudni kell, hogy az ideg regeneráció a sérülés magasságától az ujjvégek irányában átlagban napi 1-2 mm-t halad, így érthető, hogy egy könyöktáji sérülést követően, ez akár 1-2 évig is eltarthat. Ilyen esetben az izomsorvadást rendszeres ideg-izomingerlő készülékek használatával próbáljuk elkerülni, mely így sem minden esetben sikerül. A várható végállapot kialakulásáig ezt a kezelést, illetve a gyógytornát folytatni kell.

 

Szakembereink

Az ellátás folyamata a Csimborasszóban

Az egynapos sebészeti árlistában található árak tájékoztató jellegűek, standard esetben tartalmazzák az előzményvizsgálatokat (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció, epeműtét esetén dietetikus általi étkezési tanácsadás, fül-orr-gégészeti beavatkozás esetén hallásvizsgálat, emlőplasztika esetében emlő ultrahang), magát a műtétet, szükség esetén az egynapos szállást és étkezést, valamint a műtét utáni kontrollt és varratszedést is.

Gyakori kérdések

Bővebb tájékoztatásért keressen minket bizalommal!

Kérdése merült fel az egynapos sebészeti beavatkozásainkkal kapcsolatban? Keressen minket bizalommal a központi telefonszámon, vagy igényeljen visszahívást a lenti űrlap kitöltésével!

További műtétek

Egynapos sebészethez kapcsolódó szakterületek

Visszahívás igénylés

Árváltozás

2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!

myCSIMBORASSZÓ - Kezünkben az egészség

A myCsimborasszó alkalmazással minden egyszerűvé válik. Bízza rá magát, bízza ránk magát!