Jobb/bal/kétoldali lágyéksérv laparoszkópos műtéti megoldása, szükség esetén „nyitott” műtétté alakítva, szövetbarát háló beültetéssel (Hernioplastica inguinalis laparoscopica l.d./l.s./bilat.)
Panaszokat okozó jobb/bal/kétoldali lágyéksérv.
A műtét általános érzéstelenítésben végezhető. A bőrköldök felett metszést ejtünk, majd a hasüreget szén-dioxiddal töltjük. A kamera trokárját bevezetjük, majd a jobb és bal alhas területére is 1-1 munkatrokárt helyezünk. A hasüreg tájékozódó áttekintését követően a sérvtartalmat a sérvkapuból eltávolítjuk, majd a fali hashártyát behasítva a sérvtömlőt felszabadítjuk, a sérvnyílásból „visszahúzzuk”. A vérzést csillapítjuk és a megfelelő helyre minimum 9×14 cm-es polypropilén hálót helyezünk, melyet kapcsokkal rögzítünk. Zárjuk a hashártyát. A műtéti sebeket öltésekkel látjuk el.
A műtétet hagyományos úton folytatjuk (konverzió), amennyiben a laparoszkópos műtéti tér anatómiai, technikai okokból kifolyólag nem alakítható ki, a szövetbarát háló megfelelő elhelyezése nem megoldható, vagy olyan, a műtét során fellépő szövődményt észlelünk, mely laparoszkóppal biztonsággal nem ellátható. A bemetszés lehetséges helyét a konverzióhoz vezető ok határozza meg. Leggyakrabban a sérvnek megfelelő oldalon ferde lágyéktáji feltárást választunk. Konverziót követően a sérv ellátásának sebész technikai megoldását (1. sérvkapu zárása feszülő varratokkal, háló beültetés nélkül, 2. sérvkapu zárása feszülésmentesen, hálóimplantációval) minden esetben a konverzióhoz vezető ok határozza meg. Nem ültethető be fertőzés forrás esetén.
A hasfal integritásának helyreállítása és a fizikai terhelhetőség visszanyerése, esetenként a munkaképesség megőrzése, illetve az 5. pontban részletezett következmények elkerülése.
A legnagyobb gondossággal kivitelezett korszerű sebészi beavatkozások során is felléphetnek szövődmények. Ezek egy része könnyen kezelhető, a beteg teljes felépülését nem akadályozza. Kis hányada a szövődményeknek súlyos, esetenként újabb műtétet is igényelhet vagy akár a beteg életét veszélyeztetheti.
Kedvezőtlen körülmények esetén az alábbi szövődmények fordulhatnak elő:
Tájékoztatjuk, hogy a legnagyobb gondosság mellett is, bizonyos körülmények között előfordulhat idegentest véletlen visszahagyása. A műtéti szövődmények extrém esetben súlyos, tartós egészségkárosodáshoz, esetenként halálhoz is vezethetnek!
A sérv csak műtéttel gyógyítható meg, de a beavatkozás csak a sérv kizáródása esetén feltétlenül szükséges. A hagyományos („nyitott”) és a különböző laparoszkópos technikák egymás alternatívái lehetnek. Sérvműtét végezhető háló beültetés nélkül is, ebben az esetben a kiújulás veszélye valamivel nagyobb.
A sérv növekedése, az ezzel járó fájdalom és deformitás az életminőséget és munkaképességet rontja. A sérv kizáródása és a sérvtartalom következményes elhalása bélelzáródáshoz, hashártya gyulladáshoz, a bél átfúródásához, halálhoz vezethet.
A beavatkozás sikeresnek tekinthető, amennyiben a beteg sérv által okozott panaszai megszűnnek, fizikai terhelhetőségét visszanyeri és nem jelentkezik korai vagy késői sérv kiújulás. Az irodalmi adatok alapján háló beültetés mellett lágyéksérv kiújulás 1,5-3%-ban fordul elő, háló beültetés nélkül elérheti a 13%-ot is.
A beavatkozást követően 1 hétig fizikai kímélet szükséges. Kerülendő a hasizmok fokozott igénybevétele, a hirtelen mozdulatok, amelyek a beültetett háló elmozdulását eredményezhetik és sérv kiújuláshoz vezethetnek. A kis molekulasúlyú heparin és fájdalomcsillapító alkalmazása az operáló sebész utasítása szerint történik. Sebváladékozás, bőrpír, láz esetén az operáló sebész értesítendő!
Minden műtéti beavatkozáshoz a műtétet végző szakorvos indikációja, más néven beutalója szükséges. Esetünkben az előzetes vizsgálatra három szakorvos által van lehetőség: Dr. Jáger László, Dr. Méhes Richárd, Dr. Zarka Gyula.
A Csimborasszó Egészségügyi Központ esetmenedzserei felveszik a kapcsolatot a pácienssel és egyeztetnek az előzményvizsgálatok (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció) időpontjáról. Ekkor kerül meghatározásra a beavatkozás időpontja is és van lehetőség feltenni kérdéseket a szervezéssel kapcsolatban. Az altatással kapcsolatos kérdéseket az aneszteziológiai konzultáción szakorvosunk válaszolja meg!
A műtétre minden esetben előre egyeztetett időpontban kell érkezni! A recepción a szükséges dokumentumok aláírását követően a fizetésre kerül sor. Ezt követően az esetmenedzser bemutatja a műtéti részleget, a betegszobát. Az előkészítéssel kapcsolatban a műtétet végző orvos és/vagy a nővér segít. Mindig mindent időben jeleznek! Amíg a szakemberek nem kérnek semmit, addig egy a feladat: kényelembe helyezni magát mindenkinek. :)
Az egynapos sebészeti árlistában található árak tájékoztató jellegűek, standard esetben tartalmazzák az előzményvizsgálatokat (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció, epeműtét esetén dietetikus általi étkezési tanácsadás, fül-orr-gégészeti beavatkozás esetén hallásvizsgálat, emlőplasztika esetében emlő ultrahang), magát a műtétet, szükség esetén az egynapos szállást és étkezést, valamint a műtét utáni kontrollt és varratszedést is.
Kérdése merült fel az egynapos sebészeti beavatkozásainkkal kapcsolatban? Keressen minket bizalommal a központi telefonszámon, vagy igényeljen visszahívást a lenti űrlap kitöltésével!
Egynapos sebészethez kapcsolódó szakterületek
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!