Fontos, hogy terhesség esetén tájékoztassa a kezelőorvost!
Amennyiben fentiek közül, vagy valami más egyéb megbetegedése van, alábbiak lehetnek szükségesek:
Kérjük, hogy a műtét előtt egy nappal szőrtelenítse teljesen, a köldök alatti területig azt a végtagot, amelyen a beavatkozás történni fog (lágyékhajlat felett kb. 10 cm). A szőrtelenítés történhet borotvával, krémmel, gyantával, csak az a fontos, hogy a bőr ne sérüljön, mert kellemetlen lehet a fertőtlenítés során. A műtét napján tisztálkodás után ne használjon semmilyen krémet, testápolót. Amikor a műtétre indul, lehetőleg ne használjon már körömlakkot, ajakrúzst, sminket.
A megfelelő kapcsolattartás érdekében – ha használ- szemüvegét, nagyothalló készülékét mindenképpen hozza magával!
A műtét előtt, ha van kivehető fogprotézise, kontaktlencséje, valamilyen testékszere, akkor azokat el kell távolítani!
Minden, folyamatosan szedett gyógyszert be kell venni, így a vérhígítónak hívott gyógyszereket is, mint például Aspirin, Clopidogrel, sőt a véralvadásgátló Syncumart vagy Marfarint is a szokásos időpontban be lehet venni. Ha ilyen gyógyszert szed, még a műtét előtti napokban értesítse a kezelőorvosát!
Figyeljen rá, hogy a műtét előtti napon fogyasszon folyadékot bőségesen. A beavatkozás előtt az aneszteziológus szakorvos utasításai alapján meghatározott ideig ne egyen és ne igyon. Abban az esetben, ha nagyon szomjas, fél korty vizet le lehet nyelni, de jobb, ha csak a száját nedvesíti meg, sokszor az is csökkenti a szomjúságot.
Papucsot, olyan fehérneműt amelyet nem sajnál, ha színezett lemosó folyadék kissé megfogja. Laza nadrágot vagy alsó ruházatot és olyan lábbelit, amelyet fel fog tudni venni, ha az alsó végtag be lesz fáslizva, vagy kompressziós harisnya lesz rajta.
A műtét altatásban vagy gerinctáji érzéstelenítésben történik, ezt néha kiegészítjük gyógyszerek adásával, enyhe bódítás céljából. Ha korábban bármi probléma jelentkezett érzéstelenítő beadása/altatás után, kérjük, műtét előtt feltétlenül jelezze ezt az altatóorvosnak!
Spinális érzéstelenítés esetén a műtét során adott gyógyszerek hatása gyorsan elmúlik, a műtét végére ébren van, néhány órával a műtét után saját lábán távozhat. Mivel a műtét során kábító hatású gyógyszereket alkalmazunk -bár ezek hatását nem érzi-, ezek kiürülése a szervezetből lassúbb, így önálló járművezetés 24 óráig nem megengedett, ezt a jelenlegi törvények is tiltják. Kérjük, hogy a műtét után mindenképpen kísérővel távozzon, esetleg taxival menjen haza, semmiképpen ne vezessen autót és használjon tömegközlekedési eszközt!
Javasoljuk, hogy a műtét napján legyen Ön mellett otthonában egy személy, aki szükség esetén segíteni tud Önnek!
A műtét után 24 órán belül ne hozzon jogi következménnyel járó vagy egyéb fontos döntést!
Az utóbbi évtizedben elterjedt endoluminalis (éren belüli) műtéti módszerek (lézeres műtét, rádiófrekvenciás abláció) új technikát alkalmaznak a betegek kényelme érdekében. E módszerek előnyei a hagyományos nyitott műtéttel szemben:
× nincs metszés a lágyékhajlatban
× minimális a műtét utáni bevérzés a szövetek között, ezért minimális a sebfájdalom
× néhány óra múlva már felkelhet, lábra állhat
× nincs szükség hosszabb kórházi megfigyelésre
× a műtét helyi érzéstelenítésben végezhető, gyógyszeres rásegítéssel
× nem szükséges gerinc közeli érzéstelenítés vagy hosszabb altatás
× a nagyobb szúrások, metszések hiánya miatt jobbak az esztétikai eredmények
× a műtét után pár nappal ismét munkába állhat
× nincs hosszú táppénzes időszak
× a hosszú távú eredmények nem különböznek a hagyományos műtét eredményeitől
A műtéti terület fertőtlenítő oldattal történő lemosása és steril izolálása után a térdtájon vagy a lábszáron ultrahang segítségével vezetődrótot helyezünk a fő vénatörzs lumenébe és ezt a lágyék- vagy térdhajlatban történő beömlésig vezetjük fel. Amennyiben szúrásból nem sikerül a vezetődrótot felvezetni, egy apró 2 cm körüli metszés szükséges.
Ha a kezelendő fő vénatörzs jelentősen tágult, vagy a beömlési visszaáramlás fokozott mértékű, egyéni mérlegelés alapján sor kerülhet a lágyéki vagy a térdhajlatban levő vénás összefolyás műtéti lekötésére, mely szintén fájdalommentes és mintegy másfél cm-es, nyom nélkül gyógyuló kis sebet jelent.
Meghatározzuk az endovénás kezelés kezdőpontját, majd eddig a pontig vezetjük a lézerszálat – katétert. Ezt követően szintén ultrahang ellenőrzése mellett helyi érzéstelenítő oldattal fecskendezzük körbe az operálandó vénatörzset. A koaguláció (hő hatására az érfal fehérjéinek kicsapódása, az érfal károsodása) fentről lefelé történik, a katéter folyamatos lassú visszahúzása mellett, ultrahang alatt.
A fő vénatörzs kezelése után vagy hab-scleroterápiával, esetleg egy másik rádiófrekvenciás katéterrel az oldalágak kezelését is el lehet végezni. Másik lehetőség az oldalágak mikrosebészeti módszerrel történő eltávolítása, apró horoggal. Ez utóbbi módszer hátránya, hogy az apró metszések a műtét után vérezhetnek; előnye, hogy nem maradnak bent a bőr alatt kanyargó, tág vénák, nem okoznak 3-6 hónapig tartó kellemetlenséget, zavaró kötegeket a műtét után.
A műtét végén az operált végtagot szorosan combtőig fáslizzuk. Ennek feladata a végtag műtét utáni nyugalomba helyezése, a fő visszértörzs kompressziója a gyorsabb gyógyulás érdekében és az esetleges vérömlenyek kialakulásának megakadályozása. A rugalmas pólya az első napon kissé szoros, de jelentős fájdalmat nem okozhat. Ha a combon legurul és a combot itt elszorítja, érdemes kicsit bevágni. Ha a fásli legurul, felette a comb kissé duzzadt lehet és minimális bőr alatti bevérzés alakulhat ki, mely gyorsan felszívódik, nincs vele teendő. A nagy mennyiségben beadott érzéstelenítő oldat néhány óra alatt felszívódik, fokozott vizelet kiválasztással járhat. A műtét során, a bőrön ejtett szúrásokból még kevés vér szivároghat, illetve az érzéstelenítő folyadék kifolyhat. Ha ez a folyadék a kötést nagyobb mértékben átáztatja, egy fedőkötés felhelyezése javasolt.
A műtét után 4-6 órával, amennyiben jól érzi magát, kísérővel otthonába távozhat.. Hazautazáskor a végtagot terhelheti, jelentős fájdalom nem várható, mozgását a szorosan feltekert rugalmas pólya esetleg akadályozhatja. Kérjük, hogy a műtét után valaki kísérje el, járművel vigye haza (taxi is lehet, de ideálisabb egy rokon vagy barát kísérete)! Az autóvezetés az alkalmazott gyógyszerek miatt nem megengedett a műtét napján, kivétel ez alól, ha nem történt szedáció, de a végtagok pólyázás miatt csökkent mozgásképessége ekkor is akadályozhatja a vezetést.
A műtét után nagyobb, gyógyszert igénylő fájdalom általában nem jelentkezik, de szükség esetén természetesen vegyen be fájdalomcsillapítót (amit pl. fejfájás esetén venne be). A felhelyezett rugalmas pólya vagy harisnya feladata, hogy a végtagot a műtéti beavatkozás után nyugalomba helyezze, megakadályozza a nagyobb vérzést, vérömlenyek kialakulását. Kismértékű szorosság teljesen normális, sőt szükséges, ha jobban szorítaná, esetleg meg kell lazítani. Ha a lábfej bedagadna, a végtag felpolcolása javasolt. Kisebb savós-véres átütés esetén egy kis fedőkötést helyezzen a meglevő kötés tetejére.
A műtét napján nyugodtan mozoghat, terhelheti a lábát, de nagyobb fizikai megterhelés aznap nem javasolt.
A műtétek után kialakuló esetleges mélyvénás trombózis megelőzésére a műtéti beavatkozások után 7 napig szokásos a bőralatti (subcutan) injekciós véralvadás gátlás. Ez úgynevezett kis molekulasúlyú heparinnal (LMWH) történik. A műtét után nővérünk beadja az elsőt és megmutatja, elmagyarázza a használatát. Lehetőleg mindig ugyanabban a napszakban adja Ön is 7 napig.
Kiterjedtebb műtét esetén a műtét közben ejtett kis szúrások helyei vérezhetnek, ezért 3 napra ide kötést helyezünk fel, hogy megakadályozzuk a sebek befertőződését. A kötésre kompresszió kerül: ez lehet II. fokozatú kompressziós harisnya vagy rugalmas pólya. A kompressziós kötést műtét után 2 napig éjjel-nappal, majd még 2-3 hétig csak napközben javasolt viselnie. A későbbiekben hosszabb utazáskor, a végtag fokozott terhelésekor, sportoláskor javasolt a kompressziós eszközök hordása. Amennyiben csak a fő vénatörzs elzárása és néhány oldalág kezelése történt, akkor másnap a kötést eltávolíthatja, lezuhanyozhat, majd a kompressziós harisnyát még 2 napig éjjel-nappal, majd még 2-3 hétig csak napközben javasolt viselnie. Kontroll megbeszélés szerint 3-4 héttel a műtét után történik.
Műtét után nyugodtan mozoghat, de természetesen a végtag jelentős terhelése, sportolás 5-7 napig nem ajánlott. A mindennapi mozgás, nem megerőltető fizikai munka akár már másnap végezhető, a fokozatos terhelés idejét saját maga érzi legjobban. A műtét után egy héttel könnyű sport, gyaloglás, futás végezhető, alsó végtagok erős terhelése 2-3 hét múlva javasolt. Természetesen mindenki reakciója egyéni, ezért pontos időpontok nem adhatók.
A műtét alatt ejtett apró szúrások néhány nap alatt gyógyulnak, kevés savós vagy véres szivárgás még napokig előfordulhat, ez nem jelent bajt. Fontos, hogy amíg szivárgás észlelhető, legyen a seben kötés, egyszer használatos sebtapasz, hogy megakadályozzuk az elfertőződést. A műtét utáni napon, ha a beavatkozás csak szúrásból történt (nem volt oldalág eltávolítás) lezuhanyozhat, ez a gyógyulást nem befolyásolja, kádfürdő vagy uszoda azonban csak két héttel a műtét után javasolt.
A műtéti területen előfordulhatnak kisebb véraláfutások. Ennek oka a helyi érzéstelenítés során okozott hajszálér sérülés, kis vérömlennyel, felszívódásuk néhány nap alatt spontán megtörténik, teendő nincs. A műtét során felhelyezett kötés néha összegyűrődik, ez is okozhat véraláfutást, szintén önmagától megoldódik. Az endotermális ablációval (lézeres vagy rádiófrekvenciás beavatkozással) elzárt erekben véralvadék képződik, mely a hőhatás miatt károsodott vénafalhoz szorosan tapad, innen leszakadni nem tud, embóliaveszélyt nem jelent. Vékony comb esetén ez az elzárt vénatörzs esetleg a bőr alatt futó vastag kötegként észlelhető még körülbelül 3-6 hónapig, fájdalmat, panaszt nem okoz, a mozgást, sportolást, a végtag terhelését nem akadályozza. Bőr alatti csomókat észlelhet még a lábszáron kezelt, esetleg mikrosebészeti módszerrel eltávolított oldalágak esetében is, ezek is néhány hét alatt felszívódnak, a korábban már leírt kompressziós terápián kívül egyéb teendő nincs.
Ha a műtét területén, különösen a lábszáron, boka feletti szakaszon korábban gyulladás zajlott vagy krónikus vénás elégtelenség bőrtünetei észlelhetők, előfordulhat gyulladásos reakció. Ebben az esetben mindenképpen értesítse a műtétet végző orvost. Gyulladás esetén kompressziós kötés, jegelés a teendő, szükség esetén antibiotikum szedését írhatjuk elő. Egy ilyen gyulladásos reakció a gyógyulást csak néhány nappal szokta meghosszabbítani.
Ritkán:
× A belboka környékén égő érzés, zsibbadás, esetleg tartós bőr-érzéskiesés jelentkezhet, közvetlenül a véna mellett futó kis bőrideg sérülés miatt (csak lézeres vagy RF műtét esetén)
× A fő vénatörzs lefutásának megfelelően kialakulhat tapintható, kissé érzékeny köteg, mely a végleges gyógyulás időpontját nem befolyásolja és jelentős kozmetikai vagy funkcionális zavart sem okoz.
× vérzés
× sebfertőzés (igen ritka)
× felületes vénás oldalágakban jelentkező gyulladás, rögösödés (különösebb kezelést nem igényel)
× mélyvénás trombózis (0,3%)
× tüdőembólia (egy-egy eset közlése történt, súlyos panaszokat nem okozott)
× a lábfejmozgató ideg (n. peroneus) sérülése
× kis területű bőrelhalások, bőrégések (ezek megfelelő kezelés mellett hónapok alatt jó kozmetikai eredménnyel gyógyulnak)
× a műtét helyén visszamaradó barnás folt, pigmentáció vagy sűrű felületes érhálózat (matting) (bőrtípustól is függő szövődmény, 10% körüli gyakorisággal, teljes megszűnése akár 18 hónapig is tarthat – 1 évnél túl történő fennállását 1-5%-ban észlelték)
× heg-túlburjánzás (keloid)
Minden műtéti beavatkozáshoz a műtétet végző szakorvos indikációja, más néven beutalója szükséges. Esetünkben az előzetes vizsgálatra egy szakorvos által van lehetőség: Dr. Méhes Richárd.
A Csimborasszó Egészségügyi Központ esetmenedzserei felveszik a kapcsolatot a pácienssel és egyeztetnek az előzményvizsgálatok (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció) időpontjáról. Ekkor kerül meghatározásra a beavatkozás időpontja is és van lehetőség feltenni kérdéseket a szervezéssel kapcsolatban. Az altatással kapcsolatos kérdéseket az aneszteziológiai konzultáción szakorvosunk válaszolja meg!
A műtétre minden esetben előre egyeztetett időpontban kell érkezni! A recepción a szükséges dokumentumok aláírását követően a fizetésre kerül sor. Ezt követően az esetmenedzser bemutatja a műtéti részleget, a betegszobát. Az előkészítéssel kapcsolatban a műtétet végző orvos és/vagy a nővér segít. Mindig mindent időben jeleznek! Amíg a szakemberek nem kérnek semmit, addig egy a feladat: kényelembe helyezni magát mindenkinek. :)
Az egynapos sebészeti árlistában található árak tájékoztató jellegűek, standard esetben tartalmazzák az előzményvizsgálatokat (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció, epeműtét esetén dietetikus általi étkezési tanácsadás, fül-orr-gégészeti beavatkozás esetén hallásvizsgálat, emlőplasztika esetében emlő ultrahang), magát a műtétet, szükség esetén az egynapos szállást és étkezést, valamint a műtét utáni kontrollt és varratszedést is.
Kérdése merült fel az egynapos sebészeti beavatkozásainkkal kapcsolatban? Keressen minket bizalommal a központi telefonszámon, vagy igényeljen visszahívást a lenti űrlap kitöltésével!
Egynapos sebészethez kapcsolódó szakterületek
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!