A sérv tulajdonképpen a hasfal adott területen kialakult hiánya, melyen keresztül a hasbelhártya, illetve gyakran a hasüreg tartalma előboltosul. Oka lehet szerzett (hirtelen megerőltetés, műtét), vagy veleszületett.
Köldöksérv esetén(hernia umbilcalis) a köldökben kialakult sérvről beszélünk, mely leggyakrabban megerőltetés vagy haskörfogat növekedés (elhízás, többszörös terhesség) követően jelentkezik. Felhasi (hasfali – epigastrialis hernia) sérvnek a köldök és a szegycsont között kialakult hasfali sérvet nevezzük. A korábban a hason végzett műtéti metszésben vagy annak környezetében kialakult sérvet hegsérvnek (posztoperatív vagy incisionális sérv) hívjuk, melynek oka lehet kötőszöveti, túlzott vagy korai fizikai terhelés, gyengeség, sebfertőzés, túlsúly stb. Lágyéksérvnek (hernia inguinalis) a lágyékcsatornába megjelenő sérvet nevezzük. Ez férfiaknál sokkal gyakoribb, nem ritkán kétoldali. Combsérv (hernia femoralis) a lágyékszalag alatt kibújó ritka sérvtípus, nőknél gyakrabban fordul elő. Tünetei és megjelenése a lágyéksérvhez hasonló.
A sérv gyakran tapintható, látható. Sokáig panaszmentes lehet, a méretének növekedésével egyre több tünetet okozhat, máskor kis méretű sérv hevesebb panaszokkal társul a szűk kapuja miatt. A sérvek többsége visszahelyezhető mindaddig, amíg ki nem szorul, vagy a sérvtartalom a sérvtömlőhöz kitapadva visszahelyezhetetlenné teszi. A sérv kiszorulása a sérvtartalom keringését, vérellátását gátolva okozza a szövetek elhalását, így a kizárt sérvnek súlyos következményei lehetnek.
A sérveket javasolt addig megoperálni, míg enyhe panaszokat okoznak, méretük nem túl nagy. A műtét így könnyebben kivitelezhető, gyorsabb a rehabilitáció és a kiújulás esélye is kisebb. A sérvkapu nem záródik magától, a haskötők, sérvkötők csak segédeszközök, és a sérvtartalom visszanyomására szolgálnak. Alkalmazásuk csak magas rizikójú, műtétre nem alkalmas betegeknél javasolt tartósan. Ha a sérvkapu szűk, tartalma kizáródhat, kiterjedt bélelhalás vagy bélelzáródás következtében hashártyagyulladás léphet fel. Ezáltal az egyébként csekély kockázati tényező sokszorosára növekedhet. A műtétet ilyenkor sürgősséggel kell elvégezni, kivizsgálásra, előkészítésre nincs idő. Kizáródáskor a sérvtartalom oly mértékben károsodhat, hogy csak kiterjesztett műtéttel pl. az elhalt bélrészlet eltávolításával, esetleg nagyobb hasi feltárásból oldható meg.
A hagyományos, nyitott műtétek során a sérvkapunak öltésekkel történő bezárása a cél, leggyakrabban megerősítjük ezt a varratot hálóbeültetéssel. A hálóbeültetés a mai legkorszerűbb műtéti eljárás, kétféle módon végezhetjük: nyitott módszerrel vagy laparoszkópos technikával a hasüreg felől. Nem minden esetben végezzük a sérvkapu zárását laparoszkópos technika esetén, elég azt a hasüreg felől hálóval fedni.
Megelőzi a sérv kizáródását, növekedését, biztosítja a normális életvitelt és munkavégzést. Célja a munkaképesség megőrzése, a hasfal integritásának helyreállítása és a fizikai terhelhetőség visszanyerése, illetve a következő pontban részletezett következmények elkerülése.
Amennyiben a műtétet nem végzik el, a sérv kizáródhat, növekedhet. A kizáródás azonnali műtétet igényel, ennek elmaradása életveszélyes állapotot idézhet elő. A sérv növekedése, a deformitás és a fájdalom az életminőséget és munkaképességet rontja. A sérv kizáródása és a sérvtartalom következményes elhalása a bél átfúródásához, bélelzáródáshoz, hashártyagyulladáshoz, halálhoz vezethet.
Az egészségügyi személyzet minden esetben megpróbálja a lehető legbiztonságosabban elvégezni a műtétet, ennek ellenére adódhatnak komplikációk – enyhe, súlyos, nagyon ritkán halálos. Orvosa tájékoztatni fogja, hogy alacsonyabb vagy magasabb kockázatú az Ön esetében ez a műtét.
A szövődmények három csoportba sorolhatók:
1. Az érzéstelenítés szövődményei
Az aneszteziológus tájékoztatni fogja az érzéstelenítés lehetséges szövődményeiről.
2. A műtét általános szövődményei
Fájdalom, vérzés a műtét alatt és után, a műtéti terület gyulladása (sebgyulladás), bevérzés, fertőzés, gyulladás, zavaró hegek, váladékozás, trombózis (vérrög képződés az érpályában) és embólia (leszakadt vérrög zár el ereket a kialakulási helyétől távolabb), keringési, légzési elégtelenség, akár halálos kimenetellel is, tüdőgyulladás, agy-, szív-, máj-, veseműködési zavar, trombózis és ennek következtében kialakuló tüdőembólia, utóvérzés, sebgyógyulási zavar, a műtéti sebben savógyülem, vérömleny vagy gennyes fertőzés kialakulása, melléksérülésként húgyúti fertőzés, vizeletürítési zavar, mely esetlegesen katéterezést tesz szükségessé, erek, idegek károsodása, idegen anyagoknak a szervezetbe jutása.
3. A műtét speciális szövődményei
– Minden sérvnél előfordulhat kiújulás, az összevarrt szövetek gyengesége, varratok kiszakadása miatt.
– A műtéti területen, a háló, illetve a kapcsok okozta idegi kompresszió időszakos vagy tartós fájdalmat válthat ki.
– Műanyag háló kilökődése, bélelzáródás, sipoly, bélsérülés, húgyhólyag sérülés, érsérülés, peritonitis (hashártyagyulladás).
– Súlyos esetekben a szövődmények előfordulási gyakorisága megnő (kizáródott, nagy méretű, illetve hosszú évek óta fennálló, elhanyagolt sérv esetén).
– Speciális szövődményként (nagyon ritkán) előfordulhat a heréket ellátó erek, az ondóvezeték károsodása. Ezek a szövődmények a here károsodásához vezethetnek, ez azonban csak akkor jár nemzésképtelenséggel, ha a másik oldali here is működésképtelen. Főleg idős betegeknél, nagy, kiújult sérvek esetén a sérvkapu biztonságos zárásának érdekében felmerülhet az azonos oldali here eltávolításának szükségessége.
– A laparoszkópos műtétek során széndioxiddal töltjük fel a hasüreget. A gáz a műtétet követően váll-, nyakfájást, bőr alatti réteg „sercegést” okozhat. Ezek a panaszok spontán megszűnnek, nem tekinthetők szövődménynek.
– A hasi műtétek sajnálatos velejárója a hegben sérv kialakulása, a heg későbbi meggyengülése. Laparoszkópos műtétek esetén ez ritka, de előfordulhat. A hegben kialakuló sérv – a kizáródás veszélye miatt – műtéti ellátást igényel. A bőr hege esetenként érzéketlenné válik. Az emberek egy része ismeretlen oknál fogva kóros, fájdalmas, esztétikailag zavaró hegképződésre (keloid) hajlamos.
Alternatívát a sérvkötő használata jelent, de a sérv csak műtéttel gyógyítható meg. A tervezett hasfali rekonstrukciók relatív indikációval végzett műtétek, a beavatkozás csak a sérv kizáródása esetén feltétlenül szükséges. A különböző laparoszkópos és a hagyományos („nyitott”) technikák egymás alternatívái lehetnek. Sérvműtét végezhető háló beültetés nélkül isb. Eben az esetben a kiújulás veszélye valamivel nagyobb.
A beavatkozás sikeresnek tekinthető, amennyiben a beteg sérv által okozott panaszai megszűnnek, fizikai terhelhetőségét visszanyeri, és nem jelentkezik korai vagy késői sérv kiújulás. Az irodalmi adatok alapján háló beültetés mellett lágyéksérv kiújulás 1,5-3%-ban fordul elő, háló beültetés nélkül ez elérheti a 5-10%-ot is.
A beavatkozást követően általában 3-6 hétig fizikai kímélet szükséges, nagy sérvek esetén 8 hét javasolt. Kerülendő a hasizmok fokozott igénybevétele, a hirtelen mozdulatok, amelyek a beültetett háló elmozdulását eredményezhetik, és sérv kiújuláshoz vezethetnek. A fájdalomcsillapító és vérhígító alkalmazása az operáló sebész utasítása szerint történik. Sebváladékozás, láz, bőrpír esetén az operáló sebész értesítendő! A sebeket általában 5 nap elteltével érheti víz. A varratszedés 7-10 nappal a műtét után várható!
Minden műtéti beavatkozáshoz a műtétet végző szakorvos indikációja, más néven beutalója szükséges. Esetünkben az előzetes vizsgálatra három szakorvos által van lehetőség: Dr. Jáger László, Dr. Méhes Richárd, Dr. Zarka Gyula.
A Csimborasszó Egészségügyi Központ esetmenedzserei felveszik a kapcsolatot a pácienssel és egyeztetnek az előzményvizsgálatok (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció) időpontjáról. Ekkor kerül meghatározásra a beavatkozás időpontja is és van lehetőség feltenni kérdéseket a szervezéssel kapcsolatban. Az altatással kapcsolatos kérdéseket az aneszteziológiai konzultáción szakorvosunk válaszolja meg!
A műtétre minden esetben előre egyeztetett időpontban kell érkezni! A recepción a szükséges dokumentumok aláírását követően a fizetésre kerül sor. Ezt követően az esetmenedzser bemutatja a műtéti részleget, a betegszobát. Az előkészítéssel kapcsolatban a műtétet végző orvos és/vagy a nővér segít. Mindig mindent időben jeleznek! Amíg a szakemberek nem kérnek semmit, addig egy a feladat: kényelembe helyezni magát mindenkinek. :)
Az egynapos sebészeti árlistában található árak tájékoztató jellegűek, standard esetben tartalmazzák az előzményvizsgálatokat (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció, epeműtét esetén dietetikus általi étkezési tanácsadás, fül-orr-gégészeti beavatkozás esetén hallásvizsgálat, emlőplasztika esetében emlő ultrahang), magát a műtétet, szükség esetén az egynapos szállást és étkezést, valamint a műtét utáni kontrollt és varratszedést is.
Kérdése merült fel az egynapos sebészeti beavatkozásainkkal kapcsolatban? Keressen minket bizalommal a központi telefonszámon, vagy igényeljen visszahívást a lenti űrlap kitöltésével!
Egynapos sebészethez kapcsolódó szakterületek
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!