A végbél repedésnek nevezett betegség a végbélcsatorna területén kialakult kisebb (néhány mm), vagy nagyobb (10-15 mm) méretű fekély. A hámhiány miatt az érző idegvégződések szabadon érintkezhetnek az analis csatornán áthaladó tartalommal, így ott rendkívül kellemetlen csípő, égő, éles fájdalmat okozhatnak, valamint székürítés során az érzékeny sebalap területéről friss vérzés indulhat. A berepedés bármely irányban előfordulhat, de leggyakrabban a végbélcsatorna keresztcsont felőli részén alakul ki. A végbélcsatorna jobb vagy bal oldali területén kialakult fissura általában egyéb vastagbélbetegséget kísérő elváltozás, ennek az ellátása is alapvetően más. Az analis fissurát leggyakrabban szorulás vagy hasmenés okozhatja. Elvétve analis idegentest is lehet oka. Kezdetben (acut fissura) alig észlelhető a repedés, később a gyulladás miatt a környezete megvastagszik, felette kis polipszerű képlet (papilla), alatta lencsényi, borsónyi végbél körüli csomó (úgynevezett előőrs csomó) képződik. Mindez együtt jár a jelentős fájdalom miatt kialakult záróizom görcs kialakulásával. Ez a krónikus végbél berepedés.
Az akut szakban gyógyszeres kezelést kezdünk. Gyulladáscsökkentő, simaizom ellazító végbélkúp, és végbélkrém alkalmazását javasoljuk, székletrendezéssel és életmód változtatással együtt. Gyógytornász segítségével kezdett intimtorna is hatékony lehet. Az esetek jelentős részében a 4-6 hetes gyógyszeres kezelés gyógyuláshoz vezet. Krónikus esetben ugyancsak megkíséreljük a konzervatív kezelést, amely ugyancsak- bár szerényebb mértékben – eredményes lehet.
Ha a megfelelő gyógyszerekkel, megfelelő ideig végzett konzervatív kezelés eredménytelen marad, akkor műtéti megoldás szükséges.
Megoldást jelenthet a görcsös záróizomrostok mellé fecskendezett Botulinum toxin, amely elhúzódó izomlazulást okoz. Ezzel a végbélcsatorna vérkeringési viszonyai javulnak, és a gyógyulás megindulhat. Hasonló módon, de már invazívabban, az izomgörcs oldásához vezet a részleges záróizom átmetszés.
Krónikus repedés, nagy papilla, és előőrs csomó esetén a fissura kimetszését végezzük, a papilla és előőrs csomó eltávolításával.
A műtét altatásban, vagy gerinc érzéstelenítésben végezhető. Óvatos, a szükséges mértékű végbél záróizom tágítást végzünk. A végbél fissurát az előőrs csomóval, és hypertrophizalt analis papillával együtt kimetsszük úgy, hogy a seb alapján a végbél záróizom ne sérüljön. Felszívódó fonallal egyeztetjük a sebszéleket.
Tájékoztatjuk, hogy a legnagyobb gondosság mellett is, bizonyos körülmények között előfordulhat idegentest véletlen visszahagyása!
A műtéti szövődmények extrém esetben súlyos, tartós egészségkárosodáshoz, esetenként halálhoz is vezethetnek!
A fent leírt nem műtéti eljárások: a záróizom részleges átmetszése, Botulinum toxin injekció. Az életmódváltás, intimtorna, székletrendezés, izomlazító krém alkalmazása kombináció egyre jobb eredményeket mutat.
A fissura gyakran vérzik, különböző intenzitású, fokozatosan erősödő fájdalmat okoz. Záróizom görcs alakul ki, amely miatt a fájdalom erősödik, az ellátó erek összenyomatása miatt vérellátási zavar alakul ki, ez a gyógyhajlamot rontja. A záróizomgörcs olyan szintű lehet, hogy a széklet ürítését is akadályozhatja. Az életminőséget rontja a sok végbélpanasz, a székürítési nehézség.
A műtét során a panaszokat okozó anatómiai – patológiai eltérést megszüntetjük. A szövődmények aránya 2-3 % alatti. A sebgyógyulás után panaszmentességet érhetünk el. A beavatkozást sikeresnek tekintjük, ha a műtét után 4 hét elteltével nincsen záróizom görcs, váladékozás, analis vérzés, a székürítés fájdalommentes, a széklet visszatartási képesség hiánytalan.
A műtét után 5-8 napig spontán, székürítéskor fokozódó végbéltáji fájdalom jelentkezik. A fájdalomcsillapítás gyógyszeresen megoldható, a székürítés székletlazító gyógyszerrel könnyíthető. A műtét utáni hetekben végbéltáji bőrirritáció jelentkezhet, amely lokálisan alkalmazott krémmel gyógyítható
Minden műtéti beavatkozáshoz a műtétet végző szakorvos indikációja, más néven beutalója szükséges. Esetünkben az előzetes vizsgálatra két szakorvos által van lehetőség: Dr. Jáger László, Dr. Zarka Gyula.
A Csimborasszó Egészségügyi Központ esetmenedzserei felveszik a kapcsolatot a pácienssel és egyeztetnek az előzményvizsgálatok (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció) időpontjáról. Ekkor kerül meghatározásra a beavatkozás időpontja is és van lehetőség feltenni kérdéseket a szervezéssel kapcsolatban. Az altatással kapcsolatos kérdéseket az aneszteziológiai konzultáción szakorvosunk válaszolja meg!
A műtétre minden esetben előre egyeztetett időpontban kell érkezni! A recepción a szükséges dokumentumok aláírását követően a fizetésre kerül sor. Ezt követően az esetmenedzser bemutatja a műtéti részleget, a betegszobát. Az előkészítéssel kapcsolatban a műtétet végző orvos és/vagy a nővér segít. Mindig mindent időben jeleznek! Amíg a szakemberek nem kérnek semmit, addig egy a feladat: kényelembe helyezni magát mindenkinek. :)
Az egynapos sebészeti árlistában található árak tájékoztató jellegűek, standard esetben tartalmazzák az előzményvizsgálatokat (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció, epeműtét esetén dietetikus általi étkezési tanácsadás, fül-orr-gégészeti beavatkozás esetén hallásvizsgálat, emlőplasztika esetében emlő ultrahang), magát a műtétet, szükség esetén az egynapos szállást és étkezést, valamint a műtét utáni kontrollt és varratszedést is.
Kérdése merült fel az egynapos sebészeti beavatkozásainkkal kapcsolatban? Keressen minket bizalommal a központi telefonszámon, vagy igényeljen visszahívást a lenti űrlap kitöltésével!
Egynapos sebészethez kapcsolódó szakterületek
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!