Mit, miért, hogyan?

A tervezett kezelés leírása, beavatkozás elnevezése, beavatkozás indikációja

A végbél repedésnek nevezett betegség a végbélcsatorna területén kialakult kisebb (néhány mm), vagy nagyobb (10-15 mm) méretű fekély. A hámhiány miatt az érző idegvégződések szabadon érintkezhetnek az analis csatornán áthaladó tartalommal, így ott rendkívül kellemetlen csípő, égő, éles fájdalmat okozhatnak, valamint székürítés során az érzékeny sebalap területéről friss vérzés indulhat. A berepedés bármely irányban előfordulhat, de leggyakrabban a végbélcsatorna keresztcsont felőli részén alakul ki. A végbélcsatorna jobb vagy bal oldali területén kialakult fissura általában egyéb vastagbélbetegséget kísérő elváltozás, ennek az ellátása is alapvetően más. Az analis fissurát leggyakrabban szorulás vagy hasmenés okozhatja. Elvétve analis idegentest is lehet oka. Kezdetben (acut fissura) alig észlelhető a repedés, később a gyulladás miatt a környezete megvastagszik, felette kis polipszerű képlet (papilla), alatta lencsényi, borsónyi végbél körüli csomó (úgynevezett előőrs csomó) képződik. Mindez együtt jár a jelentős fájdalom miatt kialakult záróizom görcs kialakulásával. Ez a krónikus végbél berepedés.

Az akut szakban gyógyszeres kezelést kezdünk. Gyulladáscsökkentő, simaizom ellazító végbélkúp, és végbélkrém alkalmazását javasoljuk, székletrendezéssel és életmód változtatással együtt. Gyógytornász segítségével kezdett intimtorna is hatékony lehet. Az esetek jelentős részében a 4-6 hetes gyógyszeres kezelés gyógyuláshoz vezet. Krónikus esetben ugyancsak megkíséreljük a konzervatív kezelést, amely ugyancsak- bár szerényebb mértékben – eredményes lehet.

Ha a megfelelő gyógyszerekkel, megfelelő ideig végzett konzervatív kezelés eredménytelen marad, akkor műtéti megoldás szükséges.

Megoldást jelenthet a görcsös záróizomrostok mellé fecskendezett Botulinum toxin, amely elhúzódó izomlazulást okoz. Ezzel a végbélcsatorna vérkeringési viszonyai javulnak, és a gyógyulás megindulhat. Hasonló módon, de már invazívabban, az izomgörcs oldásához vezet a részleges záróizom átmetszés.

Krónikus repedés, nagy papilla, és előőrs csomó esetén a fissura kimetszését végezzük, a papilla és előőrs csomó eltávolításával.

A tervezett beavatkozás és gyógymód célja

A műtét altatásban, vagy gerinc érzéstelenítésben végezhető. Óvatos, a szükséges mértékű végbél záróizom tágítást végzünk. A végbél fissurát az előőrs csomóval, és hypertrophizalt analis papillával együtt kimetsszük úgy, hogy a seb alapján a végbél záróizom ne sérüljön. Felszívódó fonallal egyeztetjük a sebszéleket.

A tervezett beavatkozás kockázata, várható következményei és szövődményei:

  • A gondos ellátás ellenére a műtét utáni (ún. postoperatív) időszakban vérzés (ún. utóvérzés) indulhat meg, amely ismételt műtéti beavatkozást igényelhet – a műtét után 2-3 % az előfordulás.
  • A sebek területén gyulladásos folyamat indulhat el. Ez a seb fokozódó véres, gennyes, savós váladékozását okozhatja, lázas állapotot indíthat. Gyógyszeres kezelés, antibiotikum, helyi sebkezelés legtöbbször megszünteti a gyulladást. Az esetek kevesebb, mint 2%-ában ismételt műtét szükséges.
  • A műtéti seb gyógyulása után hegesedés indulhat meg, amely a végbélcsatorna beszűküléséhez vezethet, ezzel székürítési nehézséget okozva. Helyi érzéstelenítésben, súlyosabb esetben altatásban eredményes lehet a tágító kezelés, sikertelenség esetén sztóma képzés (a vastagbél leszálló szakaszának a hasfalon történő kivezetése) is szükségessé válhat. Ennek előfordulási aránya 2 % alatti.
  • A gondos műtéti technika ellenére sérülhet a végbél záróizom. Ez széklet visszatartási nehézséget, illetve képtelenséget okoz. A megoldás a záróizom varrat lehet, de annak sikertelensége esetén az inkontinencia csak a hasfali bélkivezetéssel (sztómával) látható el. (1% alatt)

Tájékoztatjuk, hogy a legnagyobb gondosság mellett is, bizonyos körülmények között előfordulhat idegentest véletlen visszahagyása!

A műtéti szövődmények extrém esetben súlyos, tartós egészségkárosodáshoz, esetenként halálhoz is vezethetnek!

Alternatívák ismertetése

A fent leírt nem műtéti eljárások: a záróizom részleges átmetszése, Botulinum toxin injekció. Az életmódváltás, intimtorna, székletrendezés, izomlazító krém alkalmazása kombináció egyre jobb eredményeket mutat.

A tervezett beavatkozás elhagyásának várható következménye

A fissura gyakran vérzik, különböző intenzitású, fokozatosan erősödő fájdalmat okoz. Záróizom görcs alakul ki, amely miatt a fájdalom erősödik, az ellátó erek összenyomatása miatt vérellátási zavar alakul ki, ez a gyógyhajlamot rontja. A záróizomgörcs olyan szintű lehet, hogy a széklet ürítését is akadályozhatja. Az életminőséget rontja a sok végbélpanasz, a székürítési nehézség.

A siker valószínűsége és a siker jelentésének értelmezése

A műtét során a panaszokat okozó anatómiai – patológiai eltérést megszüntetjük. A szövődmények aránya 2-3 % alatti. A sebgyógyulás után panaszmentességet érhetünk el. A beavatkozást sikeresnek tekintjük, ha a műtét után 4 hét elteltével nincsen záróizom görcs, váladékozás, analis vérzés, a székürítés fájdalommentes, a széklet visszatartási képesség hiánytalan.

A felépülés alatt várható fontosabb problémák, gyógyulás időtartama

A műtét után 5-8 napig spontán, székürítéskor fokozódó végbéltáji fájdalom jelentkezik. A fájdalomcsillapítás gyógyszeresen megoldható, a székürítés székletlazító gyógyszerrel könnyíthető. A műtét utáni hetekben végbéltáji bőrirritáció jelentkezhet, amely lokálisan alkalmazott krémmel gyógyítható

Szakembereink

Az ellátás folyamata a Csimborasszóban

Az egynapos sebészeti árlistában található árak tájékoztató jellegűek, standard esetben tartalmazzák az előzményvizsgálatokat (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció, epeműtét esetén dietetikus általi étkezési tanácsadás, fül-orr-gégészeti beavatkozás esetén hallásvizsgálat, emlőplasztika esetében emlő ultrahang), magát a műtétet, szükség esetén az egynapos szállást és étkezést, valamint a műtét utáni kontrollt és varratszedést is.

Gyakori kérdések

Bővebb tájékoztatásért keressen minket bizalommal!

Kérdése merült fel az egynapos sebészeti beavatkozásainkkal kapcsolatban? Keressen minket bizalommal a központi telefonszámon, vagy igényeljen visszahívást a lenti űrlap kitöltésével!

További műtétek

Egynapos sebészethez kapcsolódó szakterületek

Visszahívás igénylés

Árváltozás

2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!

myCSIMBORASSZÓ - Kezünkben az egészség

A myCsimborasszó alkalmazással minden egyszerűvé válik. Bízza rá magát, bízza ránk magát!