A végbél körüli tályog és a sipoly tulajdonképpen ugyanazon gyulladásos betegség két megjelenési formája: a tályog a kezdeti, a sipoly az idült elváltozás.A végbéltályog a végbél közeli lágyrészekben kialakult baktérium okozta gyulladásos folyamat, mely a végbélnyílás belső mirigyeiből indul ki. A gyulladás betör a záróizmok közé, majd a bőr alatti laza kötőszövetekbe, fokozódó duzzanatot, fájdalmat és lázat okoz. A bűzös gennyet tartalmazó tályog mérete növekszik, elhanyagolt esetben spontán megnyílhat a bőrfelszín felé, vagy akár a hasüreg irányába terjedhet. Spontán megnyílás vagy sebészi feltárás után rendellenes, gennyes váladékot ürítő járat alakulhat ki a végbél és a végbél körüli bőrfelszín között. Ekkor beszélünk végbélsipolyról. A sipoly kialakulásának esélye 50%, sebészi feltárás esetén. A végbél körüli tályog és sipoly kialakulását elősegíti a cukorbetegség, immunhiányos állapot, higiéniás körülmény hiánya. A végbéltályogok és sipolyok típusait a végbél körüli izomzathoz való viszonyuk határozza meg. Ettől függ a választható műtét is.
Gennyes folyamat kialakulásakor azt sebészileg meg kell nyitni, hogy tartalma kiürülhessen. A műtéti érzéstelenítésről részletes felvilágosítást az altatóorvos ad. A sebet nyitva kezeljük, a feltárást követő időben rendszeres kötéscseréket végzünk. A gyulladás fokának megfelelően antibiotikumra is szükség lehet. A tályogfeltárás időtartama fél órán belüli. A tartósan fennálló végbélsipolyok kezelésének számos módszere ismert, közülük egyik sem mentes 100 %-ban a kiújulástól. A cél a járat kimetszése vagy csak felnyitása és a belső nyílás zárása úgy, hogy a záróizom sérülését elkerüljük. Elégséges a sipolyjárat falának kimetszése és a seb nyitott kezelése, amennyiben a sipolyjárat a záróizmot nem érinti. A záróizmot átfúró sipoly esetén a végbél záró funkciójának megtartása érdekében a műtéti területen fonalat / gumit fűzünk át. Ezt a műtét utáni napokban tervezetten megcsomózzuk, egészen a fonal átvágásáig, de szükség lehet bonyolultabb műtéti megoldásra is. A műtét várható időtartama nem haladja meg az 1 órát. A sebbe helyezett kötszert a műtét utáni napon távolítjuk el. A nyitott sebkezeléssel együtt járnak a műtét utáni rendszeres kötéscserék és a seb zuhanyos öblítése, ami otthon is elvégezhető.
A tervezett beavatkozás és gyógymód célja
Tályog esetén annak megnyitása.
A műtét közvetlen szövődményei közül a leggyakoribb a vérzés. A gyulladásos folyamat előrehaladása további feltárásokat tehet szükségessé. A végbél záróizomzatának sérülése ritka, de a leggondosabb műtéti technika mellett is előforduló szövődmény, mely széklet visszatartási nehezítettséget okozhat.
Tájékoztatjuk, hogy a legnagyobb gondosság mellett is, bizonyos körülmények között előfordulhat idegentest véletlen visszahagyása.
A műtéti szövődmények extrém esetben súlyos, tartós egészségkárosodáshoz, esetenként halálhoz is vezethetnek!
Az esetek többségében nincs alternatív eljárás. Egyes esetekben szóba jön: A be nem olvadt gyulladásos folyamat párakötéssel, ülőfürdővel, ritkán visszahúzódásra késztethető, de gennygyülem esetén ez már nem lehetséges.
A műtét elhagyása esetén a végbéltályogok a végbél körül terjedhetnek, elágazó járatokat és üregeket hozhatnak létre. Súlyosabb esetben szepszist, életet veszélyeztető gyulladásos állapotot eredményezhetnek. Végbélsipolyok esetén tartós végbél körüli váladékozás, időszakosan gyulladás, fájdalom jöhet létre.
Végbéltályog, illetve végbélsipoly kapcsán végzett beavatkozás akkor tekinthető sikeresnek, ha a műtét előtti panaszok és tünetek megszűnnek, a tályogüreg, illetve a végbélsipoly gyógyul, és a gyógyult állapot tartósan fenn is áll.
A közvetlen műtét körüli fájdalom, a kötözés és fonalmeghúzások fájdalma gyógyszeresen jól kezelhetők. A gyógyulás időtartama változó; függ az operált tályog, illetve sipoly nagyságától, a műtét egyszerű vagy kiterjedt voltától, illetve a beteg gyógyhajlamától.
Minden műtéti beavatkozáshoz a műtétet végző szakorvos indikációja, más néven beutalója szükséges. Esetünkben az előzetes vizsgálatra két szakorvos által van lehetőség: Dr. Jáger László, Dr. Zarka Gyula.
A Csimborasszó Egészségügyi Központ esetmenedzserei felveszik a kapcsolatot a pácienssel és egyeztetnek az előzményvizsgálatok (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció) időpontjáról. Ekkor kerül meghatározásra a beavatkozás időpontja is és van lehetőség feltenni kérdéseket a szervezéssel kapcsolatban. Az altatással kapcsolatos kérdéseket az aneszteziológiai konzultáción szakorvosunk válaszolja meg!
A műtétre minden esetben előre egyeztetett időpontban kell érkezni! A recepción a szükséges dokumentumok aláírását követően a fizetésre kerül sor. Ezt követően az esetmenedzser bemutatja a műtéti részleget, a betegszobát. Az előkészítéssel kapcsolatban a műtétet végző orvos és/vagy a nővér segít. Mindig mindent időben jeleznek! Amíg a szakemberek nem kérnek semmit, addig egy a feladat: kényelembe helyezni magát mindenkinek. :)
Az egynapos sebészeti árlistában található árak tájékoztató jellegűek, standard esetben tartalmazzák az előzményvizsgálatokat (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció, epeműtét esetén dietetikus általi étkezési tanácsadás, fül-orr-gégészeti beavatkozás esetén hallásvizsgálat, emlőplasztika esetében emlő ultrahang), magát a műtétet, szükség esetén az egynapos szállást és étkezést, valamint a műtét utáni kontrollt és varratszedést is.
Kérdése merült fel az egynapos sebészeti beavatkozásainkkal kapcsolatban? Keressen minket bizalommal a központi telefonszámon, vagy igényeljen visszahívást a lenti űrlap kitöltésével!
Egynapos sebészethez kapcsolódó szakterületek
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!