Mit, miért, hogyan?

A tervezett kezelés leírása, beavatkozás elnevezése, beavatkozás indikációja

A végbél körüli tályog és a sipoly tulajdonképpen ugyanazon gyulladásos betegség két megjelenési formája: a tályog a kezdeti, a sipoly az idült elváltozás.A végbéltályog a végbél közeli lágyrészekben kialakult baktérium okozta gyulladásos folyamat, mely a végbélnyílás belső mirigyeiből indul ki. A gyulladás betör a záróizmok közé, majd a bőr alatti laza kötőszövetekbe, fokozódó duzzanatot, fájdalmat és lázat okoz. A bűzös gennyet tartalmazó tályog mérete növekszik, elhanyagolt esetben spontán megnyílhat a bőrfelszín felé, vagy akár a hasüreg irányába terjedhet. Spontán megnyílás vagy sebészi feltárás után rendellenes, gennyes váladékot ürítő járat alakulhat ki a végbél és a végbél körüli bőrfelszín között. Ekkor beszélünk végbélsipolyról. A sipoly kialakulásának esélye 50%, sebészi feltárás esetén. A végbél körüli tályog és sipoly kialakulását elősegíti a cukorbetegség, immunhiányos állapot, higiéniás körülmény hiánya. A végbéltályogok és sipolyok típusait a végbél körüli izomzathoz való viszonyuk határozza meg. Ettől függ a választható műtét is.

Gennyes folyamat kialakulásakor azt sebészileg meg kell nyitni, hogy tartalma kiürülhessen. A műtéti érzéstelenítésről részletes felvilágosítást az altatóorvos ad. A sebet nyitva kezeljük, a feltárást követő időben rendszeres kötéscseréket végzünk. A gyulladás fokának megfelelően antibiotikumra is szükség lehet. A tályogfeltárás időtartama fél órán belüli. A tartósan fennálló végbélsipolyok kezelésének számos módszere ismert, közülük egyik sem mentes 100 %-ban a kiújulástól. A cél a járat kimetszése vagy csak felnyitása és a belső nyílás zárása úgy, hogy a záróizom sérülését elkerüljük. Elégséges a sipolyjárat falának kimetszése és a seb nyitott kezelése, amennyiben a sipolyjárat a záróizmot nem érinti. A záróizmot átfúró sipoly esetén a végbél záró funkciójának megtartása érdekében a műtéti területen fonalat / gumit fűzünk át. Ezt a műtét utáni napokban tervezetten megcsomózzuk, egészen a fonal átvágásáig, de szükség lehet bonyolultabb műtéti megoldásra is. A műtét várható időtartama nem haladja meg az 1 órát. A sebbe helyezett kötszert a műtét utáni napon távolítjuk el. A nyitott sebkezeléssel együtt járnak a műtét utáni rendszeres kötéscserék és a seb zuhanyos öblítése, ami otthon is elvégezhető.

A tervezett beavatkozás és gyógymód célja

Tályog esetén annak megnyitása.

A tervezett beavatkozás kockázata, várható következményei és szövődményei

A műtét közvetlen szövődményei közül a leggyakoribb a vérzés. A gyulladásos folyamat előrehaladása további feltárásokat tehet szükségessé. A végbél záróizomzatának sérülése ritka, de a leggondosabb műtéti technika mellett is előforduló szövődmény, mely széklet visszatartási nehezítettséget okozhat.

Tájékoztatjuk, hogy a legnagyobb gondosság mellett is, bizonyos körülmények között előfordulhat idegentest véletlen visszahagyása.

A műtéti szövődmények extrém esetben súlyos, tartós egészségkárosodáshoz, esetenként halálhoz is vezethetnek!

Alternatívák ismertetése

Az esetek többségében nincs alternatív eljárás. Egyes esetekben szóba jön: A be nem olvadt gyulladásos folyamat párakötéssel, ülőfürdővel, ritkán visszahúzódásra késztethető, de gennygyülem esetén ez már nem lehetséges.

A tervezett beavatkozás elhagyásának várható következménye

A műtét elhagyása esetén a végbéltályogok a végbél körül terjedhetnek, elágazó járatokat és üregeket hozhatnak létre. Súlyosabb esetben szepszist, életet veszélyeztető gyulladásos állapotot eredményezhetnek. Végbélsipolyok esetén tartós végbél körüli váladékozás, időszakosan gyulladás, fájdalom jöhet létre.

A siker valószínűsége és a siker jelentésének értelmezése

Végbéltályog, illetve végbélsipoly kapcsán végzett beavatkozás akkor tekinthető sikeresnek, ha a műtét előtti panaszok és tünetek megszűnnek, a tályogüreg, illetve a végbélsipoly gyógyul, és a gyógyult állapot tartósan fenn is áll.

A felépülés alatt várható fontosabb problémák, gyógyulás időtartama

A közvetlen műtét körüli fájdalom, a kötözés és fonalmeghúzások fájdalma gyógyszeresen jól kezelhetők. A gyógyulás időtartama változó; függ az operált tályog, illetve sipoly nagyságától, a műtét egyszerű vagy kiterjedt voltától, illetve a beteg gyógyhajlamától.

Szakembereink

Az ellátás folyamata a Csimborasszóban

Az egynapos sebészeti árlistában található árak tájékoztató jellegűek, standard esetben tartalmazzák az előzményvizsgálatokat (labordiagnosztika, nyugalmi EKG, aneszteziológiai konzultáció, epeműtét esetén dietetikus általi étkezési tanácsadás, fül-orr-gégészeti beavatkozás esetén hallásvizsgálat, emlőplasztika esetében emlő ultrahang), magát a műtétet, szükség esetén az egynapos szállást és étkezést, valamint a műtét utáni kontrollt és varratszedést is.

Gyakori kérdések

Bővebb tájékoztatásért keressen minket bizalommal!

Kérdése merült fel az egynapos sebészeti beavatkozásainkkal kapcsolatban? Keressen minket bizalommal a központi telefonszámon, vagy igényeljen visszahívást a lenti űrlap kitöltésével!

További műtétek

Egynapos sebészethez kapcsolódó szakterületek

Visszahívás igénylés

Árváltozás

2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!

myCSIMBORASSZÓ - Kezünkben az egészség

A myCsimborasszó alkalmazással minden egyszerűvé válik. Bízza rá magát, bízza ránk magát!