A bőrgyógyászat az orvostudomány azon ága, amely az emberi bőr, haj és köröm betegségeivel foglalkozik. A bőr az emberi test legnagyobb szerve, és számos betegség és állapot tünete, íy jelző markere lehet. A bőrgyógyászok szerepe rendkívül fontos az egészségmegőrzés, a (belszervi) betegségek felismerése és a kialakult tünetek kezelésének szempontjából.
A bőrgyógyászat egyik kiemelkedő szerepe a bőrrák korai felismerése és kezelése. Az időben történő diagnózis és a megfelelő kezelés nagymértékben javíthatja az életminőséget és a túlélési esélyeket.
A bőrgyógyászati vizsgálat során a szakorvos részletes egyéni és családi kórelőzményt vesz fel, melynek részét képezi az esetleges korábbi leletek áttekintése.
A bőr általános megtekintése, a jelzett tünet célzott megtekintése, bőrmikroszkópos vizsgálat.
Gyógyszeres és kenőcsös kezelés felírása, terápiás és bőrápolási tanácsadás.
Arra alkalmas bőrkinövések, szemölcsök kauteres (elektromos tű) és fagyasztásos, lekaparásos eltávolítása, kisebb tályogok, körömbenövések megszűntetése.
Hozzányúlni szabad, irritálni nem. A kérdés azon alapszik, hogy ha egy anyajegyet sokszor irritáció ér, az hozzájárulhat a későbbi rosszindulatúvá váláshoz, illetve azon, hogy a nem időben eltávolított rosszindulatú anyajegyek esetében a későbbiekben szövődmények léphetnek fel.
4-5 nappal előtte. Ebben az időszakban száraz sampont sem szabad használni. A vizsgálat napján csak reggel szabad megfésülködni, illetve hajzselé, hajlakk használata is mellőzendő.
A bőrfelület áttekintése, az egyes festékes, és nem festékes bőrelváltozások bőrmikroszkópos (dermatoszkópos) ellenőrzése jó lehetőség a nagyobb problémák megelőzésére, egyúttal információt adhat a szervezet egészének egészségi állapotáról is.
A bőrgyógyászati szűrés, állapotfelmérés során a szakorvos javaslatot ad a kóros, vagy a későbbiekben várhatóan kórossá váló bőrképződmények műtéti, vagy egyéb módon történő eltávolítására, szükség esetén egyéb kivizsgálásokra (belgyógyászati, allergológiai, mozgásszervi vizsgálatok, góckutatás).
Mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni, ha az anyajegy színe megváltozik (sötétedik vagy világosodik), mérete kisebb vagy nagyobb lesz, széle nem egyértelműen körbehatárolható, alakja átformálódik (pl. szimmetrikus alakú anyajegy aszimmetrikussá válik). Amennyiben egy anyajegy viszket, vagy felülete megsérül, mindenképp ajánlott bőrgyógyászt felkeresni.
Igen, sebészeti eltávolítás csak előzetes bőrgyógyászati szakvélemény esetén végezhető!
Kapcsolódó szakmai tartalmak
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!