Mivel foglalkozik az onkológia?

Az onkológia a daganatos betegségek diagnosztizálásával, gyógyításával, és a daganatos beteg utógondozásával foglalkozó orvostudományi szakterület.

Mivel a daganatok szinte valamennyi szervet érinthetik az emberi testben, az onkológia további számos speciális szakirányból áll. Magyarországon a vérképző szervek daganataival a hematológia, míg a többi szervet érintő un. szolid daganatokkal a klinikai onkológia foglalkozik.

A daganatos elváltozások kapcsán különösen fontos a szűrés és a korai felismerés. Minél koraibb stádium kerül a daganat felismerésre, annál jobb esélyei vannak a betegnek a teljes gyógyulásra.

Az onkológiai kezelést minden esetben összetett vizsgálatok és egyéni állapotfelmérés előzik meg, hiszen a kezelés nagyon sokrétű lehet, beleértve a különböző sebészeti beavatkozásokat, valamint sugár- és gyógyszeres (immunterápia, biológiai terápia, kemoterápia) kezeléseket is. Az onkológus biztosítja a személyre szabott kezelés megtervezését és kulcsszerepe van a betegekkel foglalkozó különböző szakterületek összefogásában.

Milyen esetekben érdemes felkeresni szakrendelést?

visszatérő éjszakai izzadás, láz
a bőrön megjelenő nem gyógyuló sebek, növekedést mutató bőrelváltozások
folyamatos emésztőszervi problémák (pl. széklethabitus változás, véres széklet, nyelési nehézségek, gyors és egyéb indok nélküli fogyás, sárgaság)
indokolatlannak tűnő a test egy specifikus részét ismételten érintő fájdalom
spontán rosszabbodó légúti panaszok (pl. tartós köhögés, légszomj, rekedtség)
egy önvizsgálat során a testen észlelt bizonytalan csomók (pl. emlők, herék, hajlatok)

Szakembereink

Mi történik az onkológiai vizsgálat során?

Fontos, hogy egy onkológiai vizsgálatra a beteg lehetőleg felkészülten érkezzen, hozza magával az eddigi leleteit, zárójelentéseit, szövettani eredményét, képalkotó vizsgálatainak eredményét és ha már részesült kezelésben azok dokumentációját. Nagy segítség a beteg számára, ha a legfontosabb kérdéseit már az orvossal való találkozás előtt összegyűjti, leírja.

Gyakori kérdések

Időpontfoglalás

Magazin

Kapcsolódó szakmai tartalmak

A naptejeket napozás előtt 15-30 perccel kell felkenni, két óránként pedig újra kenni, különösen vízben tartózkodás és erős izzadás esetén. Vízi sportok esetén érdemes UV védelmet biztosító speciális ruházatot viselni,...
Új innovatív lehetőség Colitis Ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) és Crohn betegségben érintettek számára. A klinikai gyógyszervizsgálatokban a Colitis Ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) és a Crohn betegség egy új...
– röntgen vezérelt hyaluronsav infiltrációval. A csípőízületi kopás (arthrosis) az egyik leggyakoribb mozgásszervi probléma, mely idővel jelentős fájdalmat, mozgáskorlátozottságot és életminőség-romlást okozhat. A korai ...

Árváltozás

2025. március 1-től bizonyos szolgáltatásaink árai megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!

myCSIMBORASSZÓ - Kezünkben az egészség

A myCsimborasszó alkalmazással minden egyszerűvé válik. Bízza rá magát, bízza ránk magát!