A gyermekortopédia a gyermekkorban kialakult mozgásszervi betegségek vizsgálatával, diagnosztizálásával és terápiájával foglalkozik.
A gyermekortopédiának az ad különleges jelleget, hogy a fejlődésben lévő tartó- és mozgatórendszer elváltozásai (különösen a problémák korai felismerése és kezelése esetén) is eredményesebben kezelhetőek, mint a felnőttkori ortopédiai betegségek. A gyermekkori mozgásszervi elváltozások felismerése és kezelése a teljes felnőttkori életre hatással van.
A panaszra okot adó terület megtekintése és mozgatása révén lehet közelebb jutni a diagnózishoz. A vizsgálat kiterjed a talp, a járás, a testtartás, a mellkas, a gerinc és a reflexek vizsgálatára, valamint az ízületek alaki és funkcionális vizsgálatára.
A panaszos terület teljesen fájdalommentes és ártalmatlan képalkotó vizsgálata, mely általában pár percet vesz igénybe. A szükséges ultrahang vizsgálatok többsége a szakrendelés keretein belül, külön időpontegyeztetés nélkül elvégezhető.
Az egyik legalapvetőbb mozgásszervi diagnosztikai képalkotó eszköz. Egy fájdalommentes, de sugárterheléssel járó vizsgálat. Az orvos által javasolt röntgenvizsgálatok időpontegyeztetést követően közvetlenül központunkban igénybe vehetők.
Az MR vizsgálat olyan képalkotó diagnosztikai eljárás, mely a mágneses teret felhasználva készít részletes felvételeket az emberi testről. Segítségével fájdalommentesen vizsgálható a csukló, a könyök, a váll, a boka, a térd, illetve a csípő ízülete is.
A mozgásszervek elváltozásai kezdetben csak kevés esetben járnak fájdalommal, ezért különösen fontos, hogy a szülő mielőbb észlelje azon eltéréseket, amelyek mozgásszervi problémára utalhatnak, továbbá, hogy a gyermek részt vegyen minden kötelező szűrővizsgálaton. A gyermekkori mozgásszervi elváltozások felismerése és kezelése a teljes felnőttkori életre hatással van. Megelőzhetők vele olyan krónikus mozgásszervi betegségek, melyek később akár műtét elvégzését is szükségessé tehetik.
A baba 6 (de legkésőbb 12) hetes korában el kell végezni az első kötelező ortopédiai szűrővizsgálatot. A vizsgálat során a szakorvos ellenőrzi a mozgásszerveket: a csecsemő csontozatát, koponyáját, gerincét, a nagyízületeit (váll, csípő, térd, boka) és ezek funkcióit is.
A csípőízületi rendellenesség egyik jele lehet, ha a kicsi farredői nem szimmetrikusak; az egyik oldalon több van belőlük. A baba hasra fektetésekor, ha a farpofák nem egyforma nagyságúak, vagy az egyik oldalon több ránc látható a fenék alatt, utalhat csípőízületi eltérésre. Ha észlelik a gyanús jelet, a kicsit mielőbb vigyék el gyermekortopédiai szakorvosi vizsgálatra!
Mindkét pozíció fontos. Általában inkább a háton fekvés ajánlott, de nem elhanyagolható, hogy megfelelő, ellenőrzött körülmények között a baba feküdjön hason is.
Igen, kivéve ha az orvos kifejezetten tiltja valamilyen okból kifolyólag. Már akár 2 hetes kortól is ajánlott a babamasszázs végzése a hasfájás enyhítésére. A megfelelő technika használatával a baba mozgásfejlődésének és a masszázst végző személlyel való érzelmi kötődésének is kedvezhetünk.
Amennyiben további kérdése merül fel gyermek ortopédia témában, keresse fel Dr. Hepp Balázs vagy Dr. Nagy Péter Olivér szakrendelését Szombathelyen, a Csimborasszó Egészségügyi Központban!
Kapcsolódó szakmai tartalmak
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!