A kardiológia a szív és érrendszeri betegségek diagnosztizálásával, kezelésével és a további komplikációk megelőzésével foglalkozik.
A mai stresszes, mozgásszegény életmódnak és egészségtelen táplálkozásnak köszönhetően egyre gyakrabban fordulnak elő súlyos szív- és érrendszeri megbetegedések. Ezek olykor hirtelen, akár enyhe tünetek kíséretében jelentkeznek és gyakran tartós károsodást okoznak, némely esetben tragikus kimenetellel, akár halállal is végződhetnek. Ezen komplikációk megelőzésében, valamint az egyes elváltozások korai diagnosztizálásában is szerepet játszhatnak a rendszeresen végzett kardiológiai szűrővizsgálatok.
Felkarra helyezett vérnyomásmérővel, széken ülve, néhány perc nyugalmat követően végezzük a vizsgálatot.
Gél vagy kontakfolyadék használatával felhelyezzük az elektródákat a mellkasra és a végtagokra. A vizsgálat nem igényel előkészületet, nem jár semmilyen kockázattal vagy mellékhatással.
Az asszisztens felhelyezi a mellkasra az elektródákat, vezetékeket, majd egy kisméretű, nyakba akasztható tasakba kerül egy apró készülék, amely folyamatosan regisztrálja és menti az aktuális EKG értékeket. A napi teendők változatlanul végezhetőek, azonban víz nem érheti a készüléket, így a páciens aznap nem zuhanyozhat.
Ultrahang gél használatával a mellkasra helyezzük az ultrahang vizsgálófejét, amellyel a szívizomzat, a pumpafunkció, a szívüregek, a billentyűk és a mellkasi nagyerek struktúrái vizsgálhatóak.
A pácienst a vizsgálat elvégzésére alkalmas szobakerékpárra ültetjük, majd a terhelés folyamatos emelése mellett monitorozzuk az aktuális EKG értékeit és regisztráljuk az esetleges szív- és koszorúér betegségre utaló jeleket vagy panaszokat.
Nem, a kardiológiai vizsgálat során sem a vérnyomásmérés, sem az EKG vizsgálat nem okoz fájdalmat. Szívultrahang során az ultrahang vizsgáló feje okozhat egy kis nyomást időnként a mellkason, bordákon a jobb kép- és vizsgálati eredmény érdekében.
Igen, a kardiológiai szakvizsgálat előtt be lehet, sőt célszerű bevenni a gyógyszereket, így a vizsgálat, az EKG és a vérnyomásmérés a meglévő kezelés hatékonyságát is tükrözheti. A terheléses EKG vizsgálat előtt az utolsó Béta-blokkoló adagot ajánlott elhagyni, hogy a szív terhelésre adott szívfrekvencia válasza pontosabb legyen és valós értéket mutasson.
Derékig teljesen le kell vetkőzni ahhoz, hogy az EKG, a fizikai vizsgálat és szív ultrahang is helyesen és rendeltetésszerűen elvégezhető legyen.
Nem, a vizsgálat mentes a káros sugárzástól és a mellékhatásoktól, szükség esetén bármikor és akárhányszor meg lehet ismételni. Az ultrahang vizsgálófej ultrahang hullámokat ad ki, melyek a szerveken megütközve visszaverődnek a vizsgálófejhez, amit kivetít a kijelzőre. A gél az ultrahang hullámok, jelek jobb áthatolásához és befogásához szükséges.
Igen, a kardiológiai vizsgálat előtt étkezni és folyadékot fogyasztani is megengedett.
Kapcsolódó szakmai tartalmak
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!