A meniscus vagy másnéven gyűrűporc a térdízületben helyezkedik el.
A combcsont (femur ) és a sípcsont (tibia) végén elhelyezkedő hyalin (másnéven üvegporc) felszínek futnak egymáson a térdünk mozgása során. Ez a két felszín nem pontosan illik egymásba, ezért a természet megalkotta a meniscust, mely tökéletesen kipótolja a két felszín közötti hiányt, így biztosítva a tökéletes terhelés elosztást és az akadálytalan mozgást. Hasonlóan fogja közre a combcsont végét a meniscus, mint ahogy a vizilabda meccsek elején a labdát helyben tartja egy úszógumi szerű alkalmatosság. A természet a térdben az „úszogumit” két felé vágta és az egyiket belülre a combcsont egyik condylusához –„labdájához”, a másik felét pedig ugyanígy a külső oldalára helyezte a térdnek.
A meniscus szakadásai ismert eltérések, több típus került leírásra – pl. horizontális (vízszintes), radier ( függőleges), kosárfül ( az alapjáról subtotalisan leszakadva becsapódik az ízületbe) és egyebekbe mellett ezek kombinációjaként komplex szakadások is keletkezhetnek.
Korábban a meniscus szakadásokat minden esetben egy rövid nyitott, majd később ízületi tükrözéses (artroszkópos) műtéttel eltávolították. A szakadt részeket kivágva megszűntették a fájdalmas, szúró érzést kiváltó problémát és gyors felépüléssel számolhattunk. Csakhogy a meniscus korábban részletezett funkciója így sérült annak mértékében, hogy mekkora részt távolítottak el. Így nemrég felismerésre került, hogy az ilyen műtétek után a térdízület normál kopási üteme, mely az öregedéssel normálisan is együtt jár, jelentősen felgyorsul. Kimutatták, hogy teljes meniscus kivágást követően 15-20évvel az adott oldalon teljes porcdestrukció (porc kopás) alakul ki. Ebben az esetben a porc pusztulását követően „csont a csonton” csúszik, vagyis éppen az a probléma, hogy nem tud megfelelően csúszni, mely folyamatos fájdalmat, mozgás beszűkülést okoz. Ilyen esetekben már csak térdprotézis beültetés jön szóba.
Az ortopéd-traumatológus orvosok így felismerték, hogy a meniscus megtartására kell törekednünk szakadások esetén is, hogy megtartsuk a térd számára kulcsfontosságú terhelés elosztó, nyomáskiegyenlítő szerepét. A nemzetközi irodalom ezt a szemléletváltást a „Save the meniscus” –„Mentsük meg a meniscust” szlogennel fémjelezte. Megjelentek a gyűrűporc varrására szólgáló technikák (inside-out, outside-in, all-inside), mellyel a korábban említett ízületi tükrözéses műtét továbbfejlesztésével képesek vagyunk kis metszésekből a gyűrűporc integritását és funkcióját visszaadni. Fontos megjegyezni, hogy nem minden szakadás alkalmas a varratra, kulcsfontosságú a szakadt rész jó anyagminősége (tartson benne a varrat) valamint, hogy megfelelő vérellátása legyen a szakadt területnek, hiszen a stabil varratok behelyezése után meg kell gyógyulnia a gyűrűporcnak, amelyhez jó vérellátásra van szükség. Kollegáimmal kiemelt fontosságúnak tartjuk a meniscus megőrzését amennyiben lehetséges, nagy gyakorlattal rendelkezünk a különböző varrási technikákkal. Magyar viszonylatban kiemelt tapasztalattal rendelkezünk, több alkalommal oktatóként is részt vettünk meniscus varrással kapcsolatos oktatásokon.
A korábbi meniscus szakadások felsorolásában nem szerepeltek a gyökszakadások, melyek az elmúlt 5 évben kerültek fókuszba. A „C” alakú gyűrűporc két végén találhatóak a gyökök- egy elülső és egy hátsó, itt kapcsolódik a meniscus a csonthoz, mely stabilizálja, helyben tartja a meniscusokat terhelés alatt is. Amennyiben megszűnik a csontos kifeszítési pont – gyök közeli meniscus szakadás miatt – úgy a combcsonton át érkező terheléskor a meniscus egyszerűen kinyomódik oldalra a porcfeszínek közül és nem tudja ellátni feladatát.
Amikor létrejön ez az állapot az biomechanikai vizsgálatok alapján egyenértékű a teljes meniscus hiánnyal, gyakorlatilag egy egyebekben ép meniscus válik afunkcionálissá amennyiben gyökszakadás jön létre.
A hátsó gyökök szakadása jelentősen gyakoribb mint az elülsőké. A külső (lateralis) valamint belső (medialis) hátsó gyökszakadás különböző körülmények között jön létre.
Lateralis (külső oldali) hátsó gyökszakadás:
Általában fiatalabb korban jön létre ( 20-30 éveseknél ) zömében nagyobb trauma (baleset-sérülés) kapcsán. Majdnem minden esetben együtt jár a térd egy másik fontos stabilizátorának az elülső keresztszalagnak a szakadásával. Zömmel normális testsúlyú betegeknél fordul elő ez a fajta sérülés sportolás során. Mivel egészséges fiatalokról beszélünk így a térdízület állapota a sérüléskor kiváló, nem számolhatunk kopással. A sérüléskor a térd megbicsaklik, akár reccsenhet is, ezt követően az esetek többségében a térd bevérzik – feltelik, fájdalmassá válik, de ez néha elmaradhat. Fontos ilyen jellegű sérüléseknél a megfelelő térdvizsgálat, mellyel kimutatható az instabilitás. Ezt követően MR felvételekkel tudjuk pontosítani a diagnózist, fontos, hogy megfelelő tapasztalattal rendelkezzünk az egyértelmű elülső keresztszalag szakadás mellett detektálni a lateralis meniscus hátsó gyök szakadását is. Amennyiben ez elmarad és az elülső keresztszalag szakadás pótlása mellett nem történik meg a gyök visszavarrása, úgy sajnálatosan jelentősen megnő a szövődmények lehetősége- felgyorsul a külső oldal kopása, valamint nagyobb eséllyel szakadhat el újra a beültetett elülső keresztszalag. Keresztszalagot operáló orvosaink nagy tapasztalattal rendelkeznek ezen sérülések felismerésében és megfelelő ellátásában. A lateralis gyökszakadás is többféleképpen létrejöhet, így mindig a megfelelő eljárást (All-inside varrat, trantstibialis pull-out varrat) választjuk a stabil rögzítés érdekében.
Medialis (belső oldali) hátsó gyökszakadás:
Általában középkorú (40-60 éves), enyhén túlsúlyos pácienseknél jön létre. Általában nem trauma (sérülés) hatására alakul ki, hanem degeneratív (kopásos) alapon. Itt már láthatunk egy kezdődő-közepes fokú kopást a térdízületben, mely sokszor tengelyeltéréssel is társul. Ezalatt az „O” lábat értjük, mely azt jelenti, hogy az alsó végtagok befelé deviálnak, ezáltal a térd belső oldala nagyobb terhelésnek van kitéve, mely okként is szerepelhet a gyökszakadás kialakulásában. Ez az elváltozás „csendesen” jön létre. Esetleg érezhet a beteg egy roppanást lépcsőzéskor vagy guggoláskor melytől kiindulnak a panaszok. Ezt követően terheléskor fájdalom, szúró érzés jelentkezik a térd belső oldalán. A nemzetközi irodalom ezt a problémát nevezi „csendes járvány”-nak, mivel legtöbbször még ma sem ismerik fel ezt az elváltozást és így rendkívül gyors lefolyású porcdestrukcióval kell számolnunk. Irodalmi adatok szerint több mint százharmincszorosára növekszik a térdprotézis beültetésének esélye és ez a szakadás után 5 évvel az esetek 80%-ban meg is történik amennyiben nem lépünk közbe. Kulcsfontosságú a gyors felismerés – optimális esetben 3 hónapon belüli – hiszen ha elkésünk gyakorlatilag nem lesz porc amit egy esetleges beavatkozással megóvni szeretnénk. A diagnózishoz MR készítésére van szükségünk, amin megfelelő tapasztalattal meg tudjuk állapítani a szakadás tényét és fel tudjuk mérni a porc állapotát is.
Sajnos kis számban történnek ilyen vizsgálatok, általában gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítók vagy injekciós kezelések (szteroid, hialuronsav) történnek, melyek kisfokú átmeneti javulást hozhatnak, de a lefolyást érdemben nem befolyásolják. Amennyiben artroszkópos műtétre kerül a sor, akkor is „láthatatlan” tud maradni a szakadás, mivel a térd „sötét oldalán” helyezkedik el, nehéz látótérbe hozni, melyhez megfelelő gyakorlatra van szükség. Klinikánkon az MR mellett az esetleges tengelyeltérések azonosítására is alkalmas speciális röntgen is rendelkezésre áll (teljes alsó végtagi terheléses, összehasonlító AP felvétel), mely kulcsfontosságú ugyanakkor a legtöbb helyen nem kivitelezhető.
Klinikánkon az alapos fizikális vizsgálat után gyanú esetén MR-t javaslunk, majd amennyiben igazolódott a medialis meniscus gyökszakadás elvégezzük a tengely ellenőrzését röntgennel. Ezt követően átbeszéljük a terápiás lehetőségeket a pácienssel, mely optimális esetben a gyök visszavarrása és amennyiben szükséges csontos tengelykorrekció. A műtét során artroszkóposan – tükrözéses módszerrel, két kis metszésből varrjuk vissza a leszakadt hátsó gyököt (transtibialis pull-out technika). A beavatkozás során az egyik kis metszésből száloptikás kamerát vezetünk be, mellyel áttekintjük a térdet, a másik kis seben át egy speciális varró készülékkel (ún. térd skorpió) öltéseket tudunk behelyezni a leszakadt meniscus gyökbe. A meniscus eredeti csontos kifeszítési pontjához csontcsatornát készítünk, melyen keresztül kihúzzuk az előzetesen meniscusba behelyezett karbon fonalak végeit.
A fonalakat megfeszítve, visszafektetjük a leszakadt meniscus gyököt a „csontos ágyba” a csatorna szájához, a fonalakat lerögzítjük. A csontcsatornán keresztül a csontvelőből őssejtek érkeznek a szakadáshoz, melyek véghez viszik a gyógyulási folyamatot.
Magyarországon az elsők között végeztünk ilyen eljárást, amit azóta rendszeresen alkalmazunk, amennyiben szükséges tengelykorrekcióval együtt. Nagy gyakorlattal rendelkezünk ennek az érzékeny problémának a gyógyításával, melyhez Klinikánk az országban egyedülálló teljeskörű ellátást nyújt.