Fül-orr-gégészet

Ép hallás, jó szaglás, szabad légzés

Mit vizsgál a fül-orr-gégész?

A fül–orr–gégészet a fület, az orrot és melléküregeit, a szájüreget, a torkot, a garatot, a gégét, a nyálmirigyeket, valamint a nyaki régiót vizsgálja. Ide tartoznak továbbá a hangképzési zavarok, az allergiás panaszok, a halló- és egyensúlyozó szervünket érintő elváltozások, az orr és melléküregeinek betegségei, valamint a szaglást és ízérzést érintő panaszok is.

A fül-orr-gégészeti szakrendelést leggyakrabban olyan heveny betegségek miatt keresik fel pácienseink, mint torok- és mandulagyulladás, a külső- és középfül gyulladása, valamint légúti allergia.

Milyen esetekben érdemes felkeresni szakrendelést?

horkolás
nyelési zavarok
tartós fülfájdalom
ébredés utáni köhögés
mandula megnagyobbodása, gyulladása
gyakori heves orrvérzés
hirtelen halláscsökkenés
arcüreg-gyulladás
orrpolip
szédülés
orrdugulás
középfül-gyulladás
allergiára utaló panaszok
a garat és gége fertőződése, gyulladása
több hete tartó rekedtség
gyakori légúti betegségek
hangképzési problémák
fülzúgás

Szakembereink

Mire számíthatunk a fül-orr-gégészeti vizsgálat során?

A szakorvosi vizsgálat a kórelőzmények felvételével kezdődik, majd fizikális vizsgálattal, esetleges Prick-teszttel vagy képalkotó diagnosztikai eljárással folytatódik. Az eredmények tudatában kezelési terv felállítása történik.

Gyakori kérdések

  • Hogyan kell felkészülni a Prick-tesztre?

    A teszt a nap bármely szakaszában elvégezhető, a vizsgálathoz nem szükséges éhgyomorral érkezni, azonban a vizsgálat előtt 4 napig nem lehet antihisztamint szedni.

  • Miért nem elhanyagolható, hogy komolyan vegyünk a fülfájást?

    Széles körben kevésbé ismert, hogy egy hirtelen kialakult füldugulás, fülzúgás azonnali fül-orr-gégészeti vizsgálatot igényelne. Tudni kell, hogy ezek hátterében gyakran a belsőfül bántalmai állnak, melyek azonnali kezelése rendkívül fontos. A hirtelen kialakult belsőfül betegségek kezelésének akár 1-2 napos késlekedése is okozhat maradandó halláscsökkenést, és a fülzúgás gyógyulási hajlama is jelentősen csökken, sok esetben maradandó.

  • Milyen esetekben kell haladéktalanul orvoshoz fordulni?

    Minél előbb fül-orr-gégész szakemberhez kell fordulni, amennyiben:

    • a rekedtség három hétnél tovább fennáll,
    • krónikus mandulagyulladás áll fenn,
    • gyermek esetében gyakran kialakul a középfülgyulladás,

    hirtelen fellépő fülzúgás, szédülés, halláscsökkenés észlelhető.

  • Milyen sürgősségi beavatkozásokkal foglalkozik a fül-orr-gégészet?

    A fül-orr-gégészetben vannak sürgősségi beavatkozást igénylő esetek, ilyen az orrvérzés, az egyoldali nyelési panaszokat okozó mandulatályog, és egyéb szájüregi és garattályogok, az allergiás vagy gyulladásos eredetű fulladás, a fül környékére terjedő középfülgyulladás, a nyak gyulladásos, tályogos folyamatai.

    Amennyiben további kérdése merül fel gyermek vagy felnőtt fül-orr-gégészeti témában, keresse fel Dr. Bagoly Andrea vagy Dr. Becze Zsolt László szakrendelését Szombathelyen, a Csimborasszó Egészségügyi Központban!

Időpontfoglalás

Magazin

Kapcsolódó szakmai tartalmak

Árváltozás

2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!

myCSIMBORASSZÓ - Kezünkben az egészség

A myCsimborasszó alkalmazással minden egyszerűvé válik. Bízza rá magát, bízza ránk magát!