A gyermekpocak egészségéért
A gyermek gasztroenterológia a teljes emésztőrendszer (a nyelőcső, a gyomor, a vékony-, és vastagbél, a máj és a hasnyálmirigy) működésének zavaraival foglalkozó tudományág.
Érdemes tudni, hogy a gyomorbél panaszok eredete sokszor nem szervi, hanem a rossz étkezési szokások és/vagy pszichés tényezők állnak a háttérben. Ezek differenciálása a megfelelő terápia szempontjából létfontosságú.
A vizsgálat során szakorvosunk részletes egyéni és családi kórelőzményt vesz fel, melynek részét képezi az esetleges korábbi leletek áttekintése és az étkezési szokások kikérdezése.
A fizikális vizsgálat során különös hangsúlyt fektetünk a has-és végbéltájék, a bőr és a szájüreg vizsgálatára.
Szükség esetén célzott laborvizsgálatot javaslunk, melynek során vizelet és vérmintavétel történik. A gyermekeket előzetes időpontra, nyugodt környezetben várjuk, a vizsgálatot gyorsan, szakszerűen, profin végezzük.
A máj, epehólyag, hasnyálmirigy, lép és vesék, hasüregben futó nagyobb erek, nyirokcsomók áttekintő ultrahang vizsgálata. Sugárterheléssel, káros hatással nem jár, ezért széles körben elterjedt a belső szervek áttekintése a gyermekgyógyászatban is.
A beteg életkorát és tüneteit figyelembe véve történhet vérvizsgálattal, illetve bőrteszt elvégzése is lehetséges. Az ételallergia diagnosztika “gold standardja” az adott allergén étkezésből történő megvonása, illetve visszaterhelése.
Kizárólag laktózt (tejcukor) tartalmazó folyadék elfogyasztását követően egy erre a célra szolgáló és a kilégzett levegő H2 tartalmát vizsgáló gépbe kell a betegnek a levegőt befújni meghatározott időpontokban. A vizsgálat éhgyomorral történik, teljesen fájdalommentes és 3 órán keresztül tart.
Lisztérzékenység. Olyan gyulladásos állapot, amelynek kiváltó oka a szervezet gluténérzékenysége.
A leggyakoribb tünetek közé a hasmenést, hányást, haspuffadást, véres székletet, csalánkiütést, bőrszárazságot, ekcémát sorolhatjuk, ezekhez társulhat ritkán orrfolyás, tüsszögés.
A legjellemzőbb tünetek közé tartozik a hasfájás, hasgörcs, puffadás, hasmenés. Amennyiben a tünetek laktóz bevitel mérséklésére enyhülnek, valószínűsíthető a laktóz intolerancia.
Nem, többnyire ez nem igaz. Már egészen pici korban előfordulhatnak emésztőszervi rendellenességek, táplálkozási zavarok, hányás, hasi fájdalom. Amennyiben ilyen panaszt érzékelnek, mielőbb forduljanak szakorvoshoz, mert krónikus állapot is kialakulhat!
Amennyiben további kérdése merül fel gyermek gasztroenterológia témában, keresse fel Dr. Nagy Eszter szakrendelését Szombathelyen, a Csimborasszó Egészségügyi Központban!
Kapcsolódó szakmai tartalmak
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!