A nőgyógyászat a női reproduktív szervekkel foglalkozó orvosi terület, amely magába foglalja a méh, a petefészkek és a hüvely vizsgálatát és kezelését. Nőgyógyász szakorvosunk a vizsgálat során értékeli a női reproduktív rendszer egészségi állapotát, diagnosztizálja és kezeli annak különböző betegségeit és rendellenességeit.
A nőgyógyászati szűrővizsgálatok célja a betegségek korai felismerése és kezelése, a nők egészségének és életminőségének megőrzése, javítása. Az egyes vizsgálatok ajánlott gyakorisága és időpontja életkor, orvosi előzmények és a felmerülő kockázati tényezők függvényében változhat, ezért ajánlott a nőgyógyásszal előzetesen konzultálni a megfelelő vizsgálatokkal és azok gyakoriságával kapcsolatban.
A vizsgálat során szakorvosunk részletes egyéni és családi kórelőzményt vesz fel, melynek részét képezi az esetleges korábbi leletek áttekintése.
A nőgyógyász szakorvos megvizsgálja a külső nemi szerveket, majd a hüvelybe helyezett orvosi eszköz segítségével megvizsgálja a méhet, a petefészkeket és a hüvely falát.
A vizsgálat során az orvos egy kisméretű, henger alakú ultrahangos eszközt helyez a hüvelybe. A vizsgálat fájdalommentes és rövid idő alatt elvégezhető.
Az orvos egy speciális eszközzel hozzáférhetővé teszi a méhnyakat, majd kenetmintát vesz a méhnyak felszínéről. A mintavétel során a beteg érezhet némi nyomást vagy kellemetlenséget, de általában nem jár fájdalommal. A mintát a laboratóriumba küldjük további vizsgálatokra.
A méhnyakrák szűrővizsgálata az egyik legfontosabb nőgyógyászati szűrővizsgálat, amely segít azonosítani a méhnyakrákot annak korai stádiumában, amikor még kezelhető. A vizsgálat során a nőgyógyász kenetet vesz a méhnyakról, majd további laboratóriumi vizsgálatra küldi.
A méhnyakrák szűrővizsgálatának két típusa van:
PAP teszt: A PAP teszt során a nőgyógyász egy kis spatula vagy ecset segítségével mintát vesz a méhnyakról. Ez a minta a laboratóriumban egy mikroszkóp alatt kerül vizsgálatra annak érdekében, hogy megtalálják a rákmegelőző állapotokat vagy a korai stádiumú méhnyakrákot.
HPV-teszt: A HPV (humán papillomavírus) teszt során a nőgyógyász mintát vesz a méhnyakról, majd további laboratóriumi vizsgálatra küldi a HPV jelenlétének vizsgálata érdekében. A HPV vírus méhnyakrákot okozhat, így pozitív eredmény esetében további vizsgálatokra lehet szükség.
A méhnyakrák szűrővizsgálatot általában 21 éves kortól ajánlják. A vizsgálat gyakoriságára a nőgyógyász a páciens életkorától és az egészségi állapotától függően tesz javaslatot, jellemzően évente ajánlott szűrésre jelentkezni.
Fontos megjegyezni, hogy a méhnyakrák szűrővizsgálat nem 100%-ban megbízható, és nem garantálja a méhnyakrák kialakulásának elkerülését. Ezért fontos, hogy más megelőző intézkedéseket is tegyünk: megfelelő oltásokat kapjunk és ha szükséges életmódbeli változtatásokat hajtsunk végre annak érdekében, hogy csökkentsük a méhnyakrák kialakulásának kockázatát. A méhnyakrák szűrővizsgálat azonban továbbra is az egyik legfontosabb módszer a méhnyakrák korai felismerésére és kezelésére.
– Mikor volt az utolsó menstruáció?
– Vannak-e tünetek, problémák, panaszok?
– Él-e nemi életet?
– Milyen fogamzásgátló módszert használ?
– Van-e a családban nőgyógyászati betegségekhez kapcsolódó előzmény?
Ha bármilyen kellemetlenség vagy fájdalom merül fel a vizsgálat során, azonnal jelezni kell az orvosnak. A rendszeres nőgyógyászati vizsgálatok segítenek megelőzni és időben felismerni a nőgyógyászati problémákat, ezért fontos, hogy minden nő évente legalább egyszer részt vegyen szűrővizsgálaton.
Amennyiben további kérdése merül fel nőgyógyászat témában, keresse fel szülész-nőgyógyász szakorvosaink szakrendelését Szombathelyen, a Csimborasszó Egészségügyi Központban!
Kapcsolódó szakmai tartalmak
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!