„Platelet Rich Plasma” – PRP

„Vérlemezke-dús savó” felhasználásáról és néhány hasznos tudnivalóról

Mi az a PRP?

A PRP egy angol szó. mely a „Platelet Rich Plasma” kifejezés rövidítése. Lefordítva vérlemezkedús plazma (thrombocyta-dús plazma), mely az adott páciens saját véréből készül. Vérvételt követően speciális, steril csövekbe helyezve a beteg saját vérét egy meghatározott centrifugálási eljárással nyerjük ki a vérlemezkék koncentrátumát, mely további növekedési faktorokat és gyulladáscsökkentő ágenseket tartalmaznak. Ezt a koncentrátumot a test sérült vagy beteg részébe injekciózzuk, hogy felgyorsítsuk az inak, szalagok, izmok, csontok és ízületek gyógyulását, az injekcióval mintegy felpörgetve a testünk önregeneráló képességeit. A PRP további előnye, hogy nem jár mellékhatással, hiszen a szervezetünk öngyógyító funkcióját maximalizáljuk vele, nem történik semmilyen gyógyszeripari készítmény hozzáadása.

Milyen típusú betegségek esetén használható a PRP?

  1. Enyhe-közepes fokú kopás – térdízület, esetleg csípő, boka, váll, csukló
  2. Műtét után a gyógyulás biokatalizátoraként: vállon rotátor köpeny varrat, térd: keresztszalag plastica, meniscus varrat beavatkozások után
  3. Íngyulladások, leggyakrabban:
    1. Teniszkönyök, golfkönyök (epicondylitis lateralis, medialis)
    1. Achilles-ín gyulladás (Achilles tendinitis)
    1. Patella-ín gyulladás (Patella tendinitis)
    1. Sarokfájdalom (Fasciitis plantaris)
  4. Törés gyógyulás serkentéseként
  5. Izom, ín valamint szalagszakadások gyógyulásának meggyorsítására

Van-e olyan állapot amikor a PRP nem adható (kontraindikált)?

Az általánosan elfogadott injekciók ellenjavallatain túlmenően specifikus ellenjavallatokat is azonosítottak a PRP injekció kezelésében történő alkalmazására.

  • A beadás területén jelentkező helyi problémák miatti ellenjavallatok:
  • Bármilyen injekció beadására vonatkozó ellenjavallat, például fertőzés, bőrproblémák és egyéb okok a beadás helyén.
  • Szisztémás problémák miatti ellenjavallatok (4 fő csoportba sorolhatók):
    • Fertőzések
      Az ízület, vagy beadandó terület helyi fertőzése. Aktív szisztémás fertőzésben szenvedő betegnél, a szisztémás fertőzések negatívan befolyásolják a PRP hatékonyságát is.
    • Daganatos betegségek
      A PRP alkalmazásának ellenjavallatai vannak aktív daganatos betegségben szenvedő betegek esetében.
    • Gyulladásos betegségek
      Helyi vagy szisztémás gyulladásos betegségek (pl. reumatoid artritisz, Crohn-betegség) jelenléte nem zárja ki a PRP beadásának lehetőségét. Azonban ezeknek a betegségeknek a természete olyan plazmához vezethet, ami alacsonyabb hatékonyságot eredményezhet.
    • Vér és a vérlemezkék mennyiségi és minőségi rendellenességei
      Olyan problémák, mint a trombocitopénia, trombocitózis vagy véralvadási rendellenességek, szintén megváltoztathatják a vérlemezkék számát és funkcióját.
    • Vérlemezke-gátló kezelés alkalmazása
      Ez relatív ellenjavallatnak tekinthető a PRP-kezelés szempontjából. Ez elsősorban azokra a betegekre vonatkozik, akik más betegségük miatt nem hagyhatják el a vérlemezkékre ható gyógyszereket (pl. Aspirin, Clopidogrel). Ezen esetekben mérsékeltebb hatékonyság várható.

Milyen életkorban ajánlott a PRP?

Nem lehet konkrét életkori határt javasolni, ugyanakkor valószínű, hogy idősebb(65 év felett) betegeknél szerényebb hatás érhető el az életkorból adódó kisebb biológiai potenciál miatt. Ugyanakkor más tényezőket is figyelembe kell venni, és nem csak az életkorra kell alapozni a kezelés ajánlását.

Hány PRP injekció ajánlott egy terület kezelésére?

A rendelkezésre álló kutatások szerint több mint egy injekcióval jobb klinikai eredmény érhető el. A PRP injekciók hatása függ a páciens vérében megtalálható vérlemezke számtól és növekedési faktorok mennyiségétől, így általánosságban 2-4 injekcióra van szükség.

Mi az ajánlott időköz az egyes PRP injekciók között?

Mivel a növekedési faktorok fő felszabadulási aktivitása az injekció beadását követő első 3 héten belül zajlik, az 1-3 hetes időközök a legmegfelelőbbek.

Lehet nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereket (NSAID-ok) használni PRP alkalmazása körül?

Az NSAID-ok vérlemezkékre és a növekedési faktorok felszabadulására gyakorolt lehetséges hatása továbbra is óvatosságot indokol. Ezért PRP alkalmazása előtt két hétig a pácienseknek kerülnie kell az NSAID-ok használatát. Amennyiben ezt nem teszik meg, úgy csökkenhet a PRP injekciók hatása. Fájdalomcsillapításra így Algopyrin vagy paracetamol esetleg tramadol tartalmú gyógyszerek bevétele javasolt.

Étkezésnél szükséges-e figyelni valamire PRP beadását megelőzően?

Bizonyítékok vannak arra, hogy a magas zsírtartalmú és magas koleszterintartalmú étrendek hatással vannak a vérlemezkék viselkedésére, mind a számukat, mind a funkciójukat, illetve a vérlemezkék aktiválódását illetően. Így a páciensek kerüljék a magas zsírtartalmú ételeket legalább 24 órával a vérvétel előtt.

Mennyit szükséges várni PRP injekció beadásával korábban kapott szteroid injekció miatt?

Minimum 6 hetet szükséges várni PRP injekcióval megelőzően kapott szteroid injekciót követően.

PRP injekció beadását követően mire számíthatók, milyen aktivitást végezhetek?

A PRP injekció minimális kellemetlenségekkel jár (vérvételi szúrás, kezelt területen injekció beadása). Az injekció beadását követően kis feszüléssel, helyi duzzanattal lehet számolni, mely szakaszos jegeléssel, pihenéssel, nem NSAID fájdalomcsillapítóval enyhíthető. A beadást követő 1-2 napban szükséges csökkenteni a terhelést, alapszabály, hogy annyit szabad tevékenykedni amennyi nem kellemetlen. Ezt követően a beadott PRP eloszlik és kifejti hatását, így továbbiakban nincs megkötés a terhelést illetően.

Szerkesztette:

Dr. Lukács Ákos

Kapcsolódó szakterületek

Árváltozás

2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!

myCSIMBORASSZÓ - Kezünkben az egészség

A myCsimborasszó alkalmazással minden egyszerűvé válik. Bízza rá magát, bízza ránk magát!