A belgyógyászat az orvostudomány azon ágazata, amely az emberi test belső szerveinek és rendszereinek működésével foglalkozik. Ezen szakterület foglalkozik többek között az életkorral járó betegségek, anyagcsere-rendellenességek, fertőzések, autoimmun betegségek, daganatok és más belső szervi rendellenességek diagnosztikájával, kezelésével, gondozásával vagy egyéb szakterületek bevonásával történő gyógyítással.
A belgyógyászat szerepe rendkívül fontos a megelőzésben és az időben felállított diagnózisban. Az orvosok a belgyógyászati vizsgálatok során átfogó képet kapnak a beteg egészségi állapotáról, és kiderítik, hogy vannak-e olyan belső szervi rendellenességek, amelyeket kezelni kell.
A belgyógyászati vizsgálat során szakorvosunk részletes egyéni és családi kórelőzményt vesz fel, melynek részét képezi a gyógyszerszedés, allergia, életmód és élvezeti cikkek használata. Ekkor van lehetőség a rendelkezésre álló leletekkel kapcsolatos kérdések tisztázására.
A fizikális vizsgálat során testmagasság és testsúly mérése, a bőr és nyálkahártyák megtekintése, a pajzsmirigy és nyirokcsomók tapintása, a szív és tüdő fonendoszkóppal történő vizsgálata, a has betapintása, illetve a mozgásszervek megtekintése történik.
Felkarra helyezett vérnyomásmérővel, széken ülve, néhány perc nyugalmat követően végezzük a vizsgálatot.
A vizsgálathoz mindkét kart és bokát, valamint a mellkast szabaddá kell tenni, majd az elektródák felhelyezése következi zselé segítségével. Ekkor nem szabad mozogni, nyugodtan kell lélegezni, eközben a gép rögzíti az EKG jeleket, melyről nyomtatott dokumentációt kap a beteg. A vizsgálat nem jár fájdalommal.
Endokrin mirigyeknek nevezzük a belső elválasztású mirigyeket, amelyek a hormonokat közvetlenül a véráramba juttatják.
Belső elválasztású mirigyeink:
Amennyiben a családban halmozottan fordulnak elő thromboemboliás események, mindenképpen javasoljuk a beteg és családtagjainak szakirányú vizsgálatát. Ez különösképpen fontos hormonális fogamzásgátlás, vetélések, lombikprogram, illetve a trombózishajlamot egyébként is fokozó állapotok/társbetegségek esetén. A belgyógyászati konzultációt speciális vérvétel követ.
Általánosságban elmondható, hogy évente javasoljuk rutin laborok és alap képalkotó vizsgálatok (mellkasröntgen, hasi UH), valamint belgyógyászati szűrés elvégzését.
Ennek oka az úgynevezett “fehérköpeny szindróma”, melynek oka az orvosi vizsgálattal járó stressz. Ezt nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni. A beteget megkérjük, hogy otthonában vezessen vérnyomásnaplót, így objektívebben látjuk, hogy igényel-e vérnyomáscsökkentő kezelést vagy sem. Javasolt legalább 2 héten át napi háromszor mért vérnyomásértékekkel érkezni a konzultációra.
A panaszokat hajlamosak lehetünk figyelmen kívül hagyni, halogatni, olykor bizonytalanok vagyunk abban, hogy hova is forduljunk. A belgyógyászat lehet ilyenkor a megoldás, hiszen több szakirány alapja, így bizonytalan panaszok esetén célszerű a kivizsgálást itt elkezdeni. Azonban nem csak a tünetek megjelenését követően, hanem megelőzésként, szűrővizsgálat céljából is javasoljuk szakrendelésünk felkeresését! Napjainkban egyre fontosabbá válik a betegségek megelőzése, hiszen a korán megkezdett terápia életet menthet.
A vérnyomás meghatározásához két értékre van szükségünk.
Az első érték a vérnyomásmérőn a systolés érték: ez a szív összehúzódásakor mért érték.
A második érték a diastolés érték: ez a szív elernyedésekor mért érték.
Az optimális vérnyomásérték 120/80. Amennyiben egyik, vagy mindkettő érték tartósan és szignifikánsan az optimális felett van, akkor beszélhetünk magasvérnyomásról.
Kapcsolódó szakmai tartalmak
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!