Magyarországon 100 gyermekből 1-nél valamilyen veleszületett szívfejlődési rendellenesség fordul elő. A gyermekkori szívbetegségek nagy része spontán gyógyul, vagy csak gyógyszeres kezelést igényel. Fontos a katéteres vagy műtéti beavatkozást igénylő eltérések időben való kiszűrése, követése.
Veleszületett vagy szerzett szívhiba, ritmuszavar gyanú esetén lényeges, hogy időben kiderüljön a szívbetegség, mert a gyógyulás is ez esetben lehet eredményes.
A szakvizsgálat indikációja, gyermek panasza, észlelt tünetek, családban előforduló veleszületett és szerzett szívbetegségekről történő tájékozódás.
A fizikális vizsgálat során pulzus mérés, a mellkas és a has vizsgálata, valamint vérnyomás mérés történik.
A gyermek végtagjaira csipesszel, mellkasára tappancsokkal összekötött elektródákat helyezünk el. A vizsgálat fájdalommentes.
Ez egy egyszerű, fájdalommentes vizsgálat, ami ujjcsipesz segítségével történik.
A gyermek mellkasát egy géllel bekenve információt nyerünk a szív anatómiai és funkcionális állapotáról.
Panaszmentes, jól fejlődő gyermeknél a vizsgálat nem sürgős, a szakvizsgálat szűrő jelleggel ajánlott.
Újszülött- és csecsemőkorban korai szakvizsgálat javasolt, sürgősséget az etetési nehézség vagy lassult súlyfejlődés jelent. Elhúzódó lázas állapot kapcsán kialakult, „új keletű” szívzörej bármely életkorban akut kardiológai vizsgálatot indikál.
A gyermekkorban jelentkező mellkasi fájdalom hátterében 90-95%-ban extrakardiális (nem szív eredetű) mellkasi okok állnak. A kardiológiai vizsgálatra szűrő jelleggel kerül sor, akut vizsgálat speciális esetekben indokolt.
A gyermekek nyugalmi pulzusa az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken. A csecsemőkori átlag pulzus 120/min, mely folyamatosan csökkenve éri el a felnőttkori 60-70/min-t. Terhelés során a normál élettani funkció része, hogy a pulzus 150/min fölé emelkedik, időnként a 200/min-t is elérheti – azaz mozgás kapcsán az emelkedett pulzusszám nem kóros. Nyugalomban jelentkező 150/min feletti pulzusszám veti fel a ritmuszavar lehetőségét.
Az iskolaorvosi vizsgálatok szűrő jelleggel történnek, nem elsődleges céljuk diagnózis felállítása. Egy alkalommal mért magas vérnyomás érték esetén annak többszöri kontrollálása javasolt, nyugodt körülmények között. Ezek során mért értékek és a gyermek panasza/panaszmentessége alapján a házi gyermekorvosok döntenek a kivizsgálás szükségességéről.
Amennyiben további kérdése merül fel gyermek kardiológia témában, keresse fel Dr. Molnár Szilvia szakrendelését Szombathelyen, a Csimborasszó Egészségügyi Központban!
Kapcsolódó szakmai tartalmak
Copyright © 2022 Csimborasszó, All rights reserved
A weboldalt készítette: STOREO
2023. június 1-től áraink megváltoznak! Bővebb információért keresse Kollégáinkat telefonon, e-mailben vagy személyesen a Csimborasszó Egészségügyi Központ recepcióján!